Traian Basescu během summitu EU požádal Nicolase Sarkozyho, aby "zkusil ukončit" deportaci ilegálních romských přistěhovalců.

Rumunský prezident médiím ještě prozradil, že se svým francouzským protějškem k tématu mluvil během "přátelské konverzace". Žádné jasné odpovědi se mu prý však nedostalo.

Sarkozy ale přislíbil možnost dalších vyjednávání, píše BBC News. Ta by se měla uskutečnit v Paříži někdy v následujících týdnech.

Basescu ještě před novináři potvrdil, že vždy bude "bránit právo Romů svobodně cestovat po Evropě".

"Jsou to evropští občané, a pokud neexistují žádné důkazy, že porušují zákony, měli by mít stejná práva jako ostatní Evropané," řekl prezident.

"Země galského kohouta" jen od července vyhostila přes 1200 Romů, kteří neměli platné povolení k pobytu. Putovali tak zpět do svých vlastí - převážně do Rumunska a Bulharska.

Sarkozy od kroku hojně kritizovaného i z řad nejvyšších evropských politiků přesto neustoupil.

Byla to také právě romská přistěhovalecká otázka, která na summitu EU konaném minulý týden zcela zastínila všechna důležitá ekonomická témata.

Ve středu se ale francouzské politiky zastal španělský premiér José Luis Rodriguez Zapatero.

"Nejsou odsouváni kvůli svému etnickému původu," uvedl v rozhovoru pro list Wall Street Journal.

Španělsko je zemí, kde integrace (mnohamilionové) romské menšiny funguje. Řešení ale spočívá právě ve zdomácnění přistěhovalců, kteří nejsou vyháněni, ale naopak se natrvalo zabydlují.

Související