Summit EU, který ve čtvrtek začíná, má na programu řadu ekonomických témat. Od škrtů ovládající Evropu, přes prosazování sankcí za překračování rozpočtových pravidel až po strategická partnerství např. s Čínou. Všechny tyto důležité otázky se ale ponesou ve stínu problematiky odsunu Romů z Francie.

Nicolas Sarkozy se svou vládou zamotal hlavy takřka všem vrcholovým politikům. Velká většina s "jeho" bouráním romských osad a posíláním jejích obyvatel za hranice nesouhlasí a Evropská komise v čele s Josém Barrosem s celou akcí chce skoncovat za pomoci právních kroků.

Ještě před oficiálním zahájením summitu se uvedl také nováček na bruselském poli, český premiér Petr Nečas. A analytici mezitím hádali, jaký politik to do belgické metropole přijede. Kvůli nedostatku informací o něm dokonce mluvili jako o panu "Nikdo".

Nečas se ovšem hned ve čtvrtek po vzoru svých kolegů k romskému "žhavému tématu" také vyjádřil.

"Jsem přesvědčen, že i v případě členské země Evropské unie, když tam pobývá občan z cizí členské země EU, má právo vyžadovat, aby tam pracoval studoval, nebo prokázal, že má prostředky na obživu. Ta členská země má právo vyžadovat dodržování svých vlastních zákonů," řekl Nečas přítomným novinářům.

Zároveň ale později upřesnil, že jeho slova nebyla míněna jako podpora Francii - té se prý záměrně vyhnul.

"Jsem přesvědčen, že objektivní pohled jakéhokoli vnějšího pozorovatele navíc komplikuje skutečnost, že jde zároveň o francouzský vnitřní střet. Jsem proto skeptický k tomu, aby do tohoto sporu zasahovaly jiné státy či Evropská unie," uvedl v prohlášení.

Jak ale dodal, EU a další země by se neměly nechat do tohoto problému zatahovat. A to především proto, že střet je "v mnoha případech více francouzským předvolebním vnitropolitickým střetem než čímkoliv jiným".

Již ve čtvrtek se Nečas na svém prvním setkání s Barrosem věnoval také specifickému českému problému, kterým jsou víza vyžadovaná Kanadou.

Barroso svého hosta sice ujistil, že komise o problému ví a snaží se ho řešit, ale o případném zrušení nedokázal říct nic konkrétního.

Související