Írán je připraven propustit zadržovanou Američanku Sarah Shourdovou na kauci, která v přepočtu činí téměř 10 milionů korun. S odvoláním na íránskou prokuraturu o tom informovala agentura AFP. Shourdová je od loňska v Íránu zadržovaná spolu s dalšími dvěma krajany za údajné nedovolené překročení státní hranice a Írán chce trojici postavit před soud za špionáž.

Shourdová, která je zřejmě vážně nemocná, měla být podle původního oznámení propuštěna v sobotu v gestu dobré vůle. Íránci oznámili, že to bude v rámci muslimského svátku ukončení půstu po postním měsíci ramadánu. Propuštění podporoval i prezident Mahmúd Ahmadínežád.

"Co se týče zadržované ženy, bude propuštěna, jakmile zaplatí kauci pět miliard ríjálů (9,7 milionu korun). Bude moci opustit Írán. Další dva zadržení Američané zůstanou ve vězení," řekl v neděli teheránský prokurátor Abbás Džafarí Dolatabádí.

Shourdová je nemocná, Íránci ji neléčí

Prohlásil také, že obžaloba všech tří je už téměř připravena a obsahuje obvinění ze špionáže. Potvrdil také, že je Shourdová nemocná.

Podle rodiny má jednatřicetiletá žena vážné zdravotní problémy a Íránci ji neléčí. Údajně jde o nálezy, které mohou vést k vývinu rakoviny. Její matka tvrdí, že má dcera nález v prsu a také na děložním čípku, trpí prý rovněž depresí.

V teheránské věznici Evín se v neděli se všemi třemi zadrženými Američany sešel právník Masúd Šafíaí a řekl, že se všem daří dobře. Domnívá se, že Shourdová by mohla být na svobodě za dva nebo tři dny. Podrobnosti k zaplacení kauce vyřizuje švýcarské velvyslanectví v Teheránu, které zastupuje americké zájmy v Íránu, protože Washington a Teherán neudržují diplomatické styky.

O prvním záměru propustit Američanku informovala íránská mise při OSN, ale prokurátor Dolatabádí to rychle zamítl. Sdělil, že není možné ženu propustit bez řádného soudního řízení. Analytici to interpretovali jako projev boje mezi různými křídly íránské konzervativní mocenské garnitury.

Demonstrace vstřícnosti k ženám?

Ahmadínežád prý chtěl případu využít jako demonstrace vstřícnosti a spravedlivého postoje vůči ženám v době, kdy se svět rozhořčuje nad trestem smrti za cizoložství pro Íránku Sakíne Aštíaníovou. Prokuratura a soudní systém je ale v rukou jeho kritiků, kteří prý si nepřáli být v záležitosti Shourdové obejiti.

Shourdová, Shane Bauer a Josh Fattal byli loni v červenci zadrženi na irácko-íránské hranici a obviněni za nedovolený vstup do Íránu a za špionáž. Všichni to popírají a tvrdí, že byli na turistické výpravě v iráckém Kurdistánu a pokud hranici překročili, pak nevědomky, jelikož je špatně značená. V květnu Írán umožnil matkám zadržených přijet do Teheránu a s dětmi se setkat. Prezident Barack Obama v červenci Írán vyzval, aby Američany okamžitě propustil, protože nikdo z nich nikdy pro americkou vládu nepracoval.

Krátce po zadržení trojice byl do vedení justice jmenován ajatolláh Sádek Larídžání. Záležitost označil za kauzu, kterou bude řešit osobně. Ahmadínežádovi dal najevo, že mu nedovolí překračovat pravomoci. Týká se to prý i revolučních gard, které jsou oporou režimu, za prezidentem stojí a pomohly potlačit nepokoje po prezidentských volbách.

Dolatabádí v neděli kritizoval vládu za zveřejnění původní zprávy o propuštění Shourdové. Řekl, že takové informace "nemá podávat vláda, nýbrž justiční orgány".

Kritický vůči Ahmadínežádovi je podle pozorovatelů nejen justice, ale také parlament, v jehož čele stojí Larídžáního bratr Alí. Jestliže prezident bude mít proti sobě obě tyto mocné instituce, neobstojí podle znalců při obhajování své domácí politiky.