Karel Schwarzenberg při oficiální návštěvě s Jeanem-Davidem Levittem prohlásil, že v tak choulostivé problematice, jakou vystěhování Romů bezpochyby je, je tou nejlepší cestu k řešení "otevřenost a upřímnost".

Zdůraznil také, že absenci u rozhovorů jak České republiky, tak i Rumunska a Bulharska, kterých se odsun Romů z Francie bezprostředně týká, považuje za opravdu velkou chybu.

Francouzská vláda bude od začátku týdne postupně jednat s ministry Itálie, Německa, Řecka, Británie a Španělska. Jejím cílem přitom je, sjednotit se v postupu, jak s nelegálním přistěhovalectvím skoncovat. Tyto země se totiž potýkají s romskými osadami, které obklopují téměř všechna větší města.

Starosta Říma již také prohlásil, že chce po "francouzském vzoru" začít bourat tábory. Německo zase plánuje vystěhovat ze země na dvanáct tisíc kosovských Romů.

Ve stejný čas zasedá také Evropský parlament, jehož poslanci považují současnou situaci za skandální projev rasismu a xenofobie.

Schwarzenberg v nedávném tiskovém rozhovoru řekl, že se "nelze ubránit podezření, že v tom hrají roli taky rasistické pohledy". V následném televizním rozhovoru pak prohlásil, že "řekl, že to jenom dělá navenek dojem, jako by to byl rasismus".

A proč českého ministra otázka Romů tak zajímá? Také proto, že vyrůstal nedaleko tábora v Letech u Písku, připustil Schwarzenberg. Tamním táborem za nacistické okupace prošlo přes 1300 Romů, z nichž 327 tam zahynulo a přes 500 bylo převezeno do Osvětimi.

Rozhovory hledající řešení budou ještě pokračovat. Českého ministra čeká ještě jednání se svým resortním kolegou Bernardem Kouchnerem, který kvůli protestům provázejícím vystěhování dokonce zvažoval demisi.

Česko-francouzská schůzka se nenesla jen v duchu vyhošťování Romů, ale také jaderné energetiky. Levitte podle ministra hovořil o velkém francouzském zájmu podílet se na dostavbě jaderné elektrárny v Temelíně nebo v Dukovanech.

Schwarzenberg řekl, že pro Českou republiku by bylo zajímavé, kdyby se Francie tendru na Temelín zúčastnila - má prý nejmodernější techniku. Levitte ho prý ujistil, že Francouzi do tendru jít chtějí.