Slovenská odborná komise doporučila odstranit spornou sochu velkomoravského panovníka Svatopluka z nádvoří Bratislavského hradu. Tým pod vedením historičky Maríny Zavacké navrhl dílo případně přemístit jinam v areálu či dokonce vrátit jeho autorovi Jánu Kulichovi. O konečném osudu sochy má rozhodnout předseda parlamentu Richard Sulík z vládní strany Svoboda a Solidarita.

Komise složená z historiků, archeologů a architektů navrhla, aby Kulich sochu upravil a následně by se mohla přesunout z barokního Čestného nádvoří Bratislavského hradu na jiné místo v hradním areálu.

Nápis "král starých Slováků" zavádí a mystifikuje

"Podmínkou je, že odstraní sporný symbol na štítě, vzbuzující asociace na období národních dějin, které by mělo být víc výstrahou než důvodem ke kladení věnců," řekla dnes Zavacká. Kritikům připomínal dvojramenný kříž na štítu odznak Hlinkovy gardy z období existence Slovenského státu jakožto spojence nacistického Německa za druhé světové války.

"Všechny ostatní chyby jsou jednoduše faktickými chybami, ale tím neznemožňují té soše, aby stála někde na veřejném místě," poznamenala historička.

Dodala, že by se měl také nahradit text na podstavci, který "zavádí, mystifikuje a neodpovídá stavu poznání současné historické vědy". V kontroverzním nápisu je totiž Svatopluk uveden jako "král starých Slováků". Podle odborníků by u jména měly stačit údaje o období vlády této významné postavy slovanských dějin.

Sulík: Soutěž na novou sochu nebude

Expertní skupina vyčítala jezdecké soše více historických chyb. Oblečení, výstroj a výzbroj jsou údajně v podstatě z mnohem pozdějších století. "Odborníci na deváté století našli na této soše tolik chyb, že se v podstatě dá dokázat, že nejde o sochu Svatopluka ale jen veřejnou dohodu, že ji budeme takto nazývat," řekla Zavacká.

Pokud autor kontroverzního díla nebude s úpravami souhlasit, komise navrhla, aby se Svatopluk na koni přesunul do správy Slovenského národního muzea. "Posledním řešením je vrácení sochy autorovi," dodala Zavacká. Odborníci zároveň doporučili, aby bylo Kulichovo dílo v případě odstranění z hradního areálu nahrazeno jiným pomníkem Svatopluka.

Konečné rozhodnutí o osudu sochy oznámí v blízké budoucnosti šéf slovenské Národní rady Sulík. "Dovedu si představit všechny možnosti kromě toho, že budeme vyhlašovat soutěž o jinou sochu Svatopluka," poznamenal Sulík. Upozornil, že o soše bude jednat s jejím autorem Kulichem. Uskutečnit by se podle něj měla i celospolečenská diskuse.

Ficův památník

S odsunem sochy z nádvoří hradu souhlasili podle Zavacké všichni členové komise. "V dané komisi nebyl nikdo, kdo by chtěl, aby socha v podobě, jaké je, zůstala na místě," prohlásila.

Hlavní architekt Štefan Šľachta připomněl, že samotný autor díla se svým týmem zvažoval více možností na osazení sochy. "Umístění sochy na Čestném nádvoří je podobným faux pas, jako kdybychom dnes pomalovali fasády hradu státními symboly," řekl.

Svatopluka na koni odhalila těsně před červnovými parlamentními volbami bývalá vláda Roberta Fica. Fico už dříve označil případné odstranění pomníku za barbarství.

Svatopluk v druhé polovině devátého století ze svého nitranského knížectví ovládl Velkomoravskou říši, která kromě Čech, Moravy, Slezska a Slovenska zahrnovala i Lužické Srbsko na jihovýchodě dnešního Německa, jižní Polsko, západní část Ukrajiny a celé Maďarsko. V té době v oblasti vedli svou misi slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist