Svatopluka na vzpínajícím se koni a taseným mečem odhalili před volbami ve velkém stylu expremiér Robert Fico, prezident Ivan Gašparovič a expředseda sněmovny Pavol Paška. Většina Slováků ale stále neví, co si o ni má myslet.
"Že by byl Svatopluk můj předek? Žiji dvacet let v Kanadě a nikdy jsem nic podobného neslyšel ani nečetl," říká u sochy Svatopluka Robert Mazúr, syn známého slovenského akademika, který do Bratislavy zavítal po víc než 11 letech. A přestože se snažil seč mohl, nebyl tu nikdo, kdo by mu vysvětlil, že i on je potomkem "slavného krále Slováků", tedy jak tvrdil expremiér Fico.
Na průvodkyně se Robert obracel marně. Všechny, které prošly po nádvoří jen rozpačitě krčily rameny a vysvětlovaly, že toto je iniciativa pana prezidenta, premiéra a předsedy parlamentu. Věděly ještě, že právě tito tři založili občanské sdružení Svatopluk a přispěli snad po tisíci eurech. Proč socha na nádvoří je, neuměla vysvětlit ani jejich sezónní kolegyně studentka Jana Végová.
"Ptají se mně na všechno možné, ale na tuto sochu snad nejvíc. O bratislavském hradu, jeho historii i zákoutích dokážu mluvit celé hodiny, ale tohle je tak kontroverzní, že ani nevím co mám říct. Neučila jsem se, že Slováci měli svého krále Svatopluka. Tak se z toho snažím dostat – vyprávím legendu o třech synech a prutech, které svazovali na znak soudržnosti. A hlavně nevím, jestli tu ta socha vůbec zůstane," říká .
Voda na mlýn neonacistů
Jana není sama, kdo netuší, co se vlastně stane. Osud sochy, ke které se bývalí nejmocnější činitelé přestali po volbách hlásit, je nejistý.
Díky fašistickému emblému (dvojitému kříži v kruhu, který používaly Hlinkovy gardy), který autor komunistický prominent Ján Kulich na sochu propašoval, se tu srážejí dva názory.
Nejvíc pohání pomyslná "emblémová voda" mlýn neonacistů. Jejich vůdce Marián Kotleba zjevně ožil a extrémisté se v sobotu na hradě skutečně "předvedli". Sochu krále, který měl prostřednictvím svých synů přimět všechny k jednotě, využili k hlásání svatosti kontroverzního, po válce popraveného, prezidenta Jozefa Tisa Policie proti nim zasáhla a několik desítek jich zatkla.
Proti soše se bouří i Sdružení mladých lidí UM: sochu už dvakrát na protest proti "překrucování historie" obalilo papírem.
Pochybnosti o opodstatnění sochy na nádvoří Bratislavského hradu má i nová koalice. Vedení parlamentu rozhodlo, že bude vytvořena komise odborníků, která posoudí, zda je socha opodstatněnou připomínkou nebo historickou blamáží. Jak to všechno se Svatoplukem dopadne se Slováci dozvědí už v září.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist