Severní Korea pohrozila Spojeným státům a Jižní Koreji jadernou "svatou válkou". Informovala o tom v sobotu agentura Nová Čína s odvoláním na vyjádření severokorejského velvyslance na Kubě.
"Pokud se Washington a Soul pokusí vyvolat konflikt na Korejském poloostrově, odpovíme svatou válkou na základě našich jaderných odstrašujících sil," citovala Nová Čína velvyslance Kwon Song-čola v Havaně u příležitosti oslav 50. výročí zahájení diplomatických vztahů mezi Kubou a KLDR.
"Naše vláda bude usilovat o odstranění jaderných zbraní na poloostrově a zavedení trvalého míru jako začátku procesu opětovného sjednocení obou Korejí," dodal prý také Kwon.
USA a Korea požadují od KLDR, aby zastavila svůj jaderný zbrojní program. Nikdy jí ale nehrozily vojenským útokem.
Bývalý americký prezident James Carter koncem týdne navštívil KLDR, aby vyjednal propuštění amerického občana Aijalona Mahliho Gomese, kterého Severní Korea od ledna zadržovala za údajně nelegální vstup do země. Předseda stálého výboru Nejvyššího lidového shromáždění Kim Jong-nam, v hierarchii KLDR druhý nejmocnější muž, vyjádřil při této příležitosti ochotu severokorejského režimu účastnit se obnovených šestistranných jednání o denuklearizaci Korejského poloostrova.
Čína, kde je podle jihokorejských zdrojů na návštěvě severokorejský vůdce Kim čong-il, údajně už má plán, jak rozhovory oživit.
Mezi oběma Korejemi vládne nové zvýšené napětí od březnového potopení jihokorejské válečné lodi, na jejíž palubě zahynulo 46 námořníků. Vyšetřování incidentu podle Soulu ukázalo, že ji zničilo severokorejské torpédo.
Kim Čong-il se setkal s čínským prezidentem
Severokorejský vůdce Kim Čong-il se v sobotu ve městě Čchang-čchun na severovýchodě Číny pravděpodobně setkal s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem. Na cestě hlavu KLDR podle všeho doprovází nejmladší syn Kim Čong-un, který je označován za jeho pravděpodobného nástupce.Návštěva se koná v době, kdy se podle jihokorejské agentury Jonhap právě množí spekulace o nástupci severokorejského diktátora, který v roce 2008 přežil mozkovou mrtvici. Podle agentury AP vůdce KLDR patrně přijel do Číny žádat o diplomatickou a finanční pomoc ohledně nástupnictví.
KLDR odmítla návrh Jižní Koreje na postupné sjednocení - čtěte ZDE
Záběry jak z akčního filmu. Aneb Jihokorejci nacvičují proti teroristům - VIDEO ZDE
Ekonomickou pomoc Pchjongjang potřebuje kvůli nedávným ničivým záplavám na severozápadě země, které dále zhoršily situaci v již beztak zbídačelé komunistické Severní Koreji. Bez zlepšení materiální situace by nebylo podle AP možné Kimova nástupce uvést s náležitou pompou.
Proces nástupnictví by mohl být zahájen již na zářijovém zasedání Korejské strany práce, jež je vůdčí politickou silou KLDR. Členové strany se sejdou po mnoha letech.
Oba Kimové, kteří údajně navštívili zemědělskou výstavu a továrnu na automobily, se mají vrátit domů ještě v sobotu. Čínská ani severokorejská média o průběhu návštěvy neinformovala. Zřídkavé návštěvy severokorejského diktátora v zahraničí jsou vždy v maximální možné míře utajovány. Od začátku letošního roku Kim Čong-il navštívil Čínu již podruhé.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist