Bývalý americký prezident James Carter se v pátek vrátil do Spojených států z Pchjongjangu i s propuštěným americkým občanem Aijalonem Mahlim Gomesem, kterého Severní Korea od ledna zadržovala za údajně nelegální vstup do země. Po jednání s Carterem komunistický režim vězně propustil. Gomes přiletěl do domovského Bostonu odpoledne místního času večer (SELČ).

Severokorejský vůdce Kim Čong-il udělil Gomesovi milost na Carterovu žádost, zdůraznila mluvčí Carterova střediska v Atlantě Deanna Congileová.

Gomesova matka Jacqueline McCarthyová, která přijela uvítat syna s rodinou a přáteli na letiště, prohlásila, že cítí radost a vděčnost.

KLDR poslala jednatřicetiletého Američana na osm let na nucené práce za nelegální vstup na severokorejské území. Gomes vyučoval v Jižní Koreji angličtinu a do KLDR vstoupil podle tamních úřadů v lednu z Číny. Po věznění byl údajně ve špatném duševním stavu, v červenci se pokusil o sebevraždu a byl hospitalizován.

"Vážíme si humanitární práce bývalého prezidenta Cartera a vítáme rozhodnutí Severní Koreje udělit panu Gomesovi speciální amnestii a dovolit mu návrat do Spojených států," řekl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley. Zdůraznil však, že Carterova cesta byla soukromou, humanitární a neoficiální misí.

Carter v Pchjongjangu jednal se severokorejskými představiteli i o dalších otázkách. Předseda stálého výboru Nejvyššího lidového shromáždění Kim Jong-nam, v hierarchii KLDR druhý nejmocnější muž, při této příležitosti vyjádřil ochotu severokorejského režimu účastnit se obnovených šestistranných jednání o denuklearizaci Korejského poloostrova. Oznámila to agentura KCNA.

Šestistranná jednání za účasti obou Korejí, Spojených států, Japonska, Ruska a Číny byla zahájena v roce 2003. V roce 2008 je ale KLDR ukončila a odmítá plnit téměř všechny dříve přijaté dohody týkající se omezení jejího nukleárního zbrojního programu.

Pětaosmdesátiletý Carter a jeho manželka odcestovali do Severní Koreje soukromým letadlem. Carter, který byl hlavou USA v letech 1977-81, svou cestu označuje za soukromou a humanitární. Carter ji podnikl s vědomím nejvyšších amerických orgánů s cílem dosáhnout Gomesova propuštění. Podle diplomatických zdrojů Severní Korea předem souhlasila s Gomesovým propuštěním, pokud si pro něj Carter přiletí.

Před rokem měl při intervenci v KLDR úspěch bývalý americký prezident z let 1993-2001 Bill Clinton, když vymohl propuštění dvou amerických novinářek. Lauru Lingovou a Eunu Leeovou Severokorejci poslali na nucené práce na 12 let za to, že na hranici Severní Koreje a Číny údajně připravovaly zprávu o severokorejských uprchlících.

Po odchodu z Bílého domu zvolil Carter roli řešitele mezinárodních konfliktů. V roce 1982 založil v Atlantě s manželkou zvláštní humanitární středisko - Carterovo centrum. Středisko pomáhá v různých zemích při nastolování demokratického systému, při pořádání svobodných voleb a dozoru nad jejich průběhem. Věnuje se rovněž snaze o mírové řešení konfliktu mezi Izraelci a Palestinci. Za své aktivity získal Carter v roce 2002 Nobelovu cenu za mír.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist