Severní Korea v sobotu varovala Spojené státy a Jižní Koreu, že proti nim může kdykoli s jadernými odstrašujícími prostředky zahájit "svatou válku". Pchjongjang tak zareagoval na nadcházející čtyřdenní vojenské manévry, které USA a Jižní Korea zahájí v neděli.

Washington na tyto hrozby odpověděl, že nemá zájem vtáhnout se do "války slov". Informovala o tom agentura Reuters.

Armáda a lid KLDR podle Pchjongjangu odpoví americkým imperialistům a jihokorejským loutkovým silám po svém - jadernými prostředky. Uspořádání cvičení, kterého se má zúčastnit kolem dvou desítek plavidel, dvou stovek letadel a 8000 vojáků, prý USA s Jižní Koreou vědomě vyhrocují situaci až na pokraj války.

"Nemáme zájem o slovní válku se Severní Koreou. Co od KLDR potřebujeme, je méně provokativních slov a více konstruktivního postupu," oznámil mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley.

USA v pátek obvinily KLDR, že v březnu potopením jihokorejské lodi porušila příměří z roku 1953. Korejská válka oficiálně neskončila, protože nebyla uzavřena mírová smlouva. Severní Korea odmítá, že by za námořním incidentem, při kterém zahynulo 46 jihokorejských námořníků, stála.