Severní Korea v úterý odmítla nový návrh na sjednocení obou zemí na Korejském poloostrově, s nímž přišel v uplynulých dnech jihokorejský prezident I Mjong-bak. Pchjongjang prohlásil, že tento plán má za cíl "oslabit KLDR v době příprav na invazi do Severní Koreje ve spolupráci s USA". Oznámila to agentura AP.

I Mjong-bak navrhl třístupňový proces sjednocení - první fází by byla mírová dohoda a denuklearizace, následovala by ekonomická integrace a pak vytvoření eventuálního "společenství korejského národa". Prezident zároveň navrhl zavedení zvláštní daně pro financování nákladů na sjednocení.

KLDR tvrdě kritizovala například to, že Jižní Korea požaduje likvidaci jaderných zbraní jako předběžnou podmínku pro sjednocení.

"Není to nic jiného než směšná rétorika k donucení (Severní Koreje) odzbrojit se a k uskutečnění invaze (do KLDR) společně se Spojenými státy," uvedl ve svém prohlášení severokorejský Výbor pro mírové sjednocení. "Je to stejné jako prohlášení o totální konfrontaci ke svržení režimu" v Severní Koreji, citovala agentura KCNA výbor.

Pchjongjangu se nelíbí ani návrh na zavedení zvláštní daně, protože jejím cílem je prý vyvolat zmatek na severu. Návrh je prý "naprostý nesmysl" i vhledem k napětí, jaké na poloostrově panuje.

Jihokorejský prezident přišel s návrhem v době, kdy už tak napjaté vztahy mezi oběma zeměmi jsou na nejhorší úrovni za poslední roky. V březnu severokorejské torpédo potopilo jihokorejskou fregatu, ovšem KLDR za to zodpovědnost stále odmítá.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist