Američtí představitelé působící v komisi OSN, která dohlíží na Korejském poloostrově na příměří uzavřené po korejské válce v letech 1950 až 1953, obvinili Severní Koreu, že potopením jihokorejské lodi v březnu toto příměří porušila.

USA vznesly obvinění během jednání na hraničním přechodu Pchanmundžom o námořním incidentu, při kterém zahynulo 46 jihokorejských námořníků. Pchanmundžom leží mezi oběma korejskými státy a slouží jako kontaktní místo mezi oběma stranami. Další rozhovory se mají uskutečnit ve čtvrtek.

Jižní Korea obvinila KLDR z potopení lodi po prohlídce vraku, u kterého byl objeven kus severokorejského torpéda.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová ve středu oznámila, že USA zpřísňují opatření proti KLDR, které mají zabránit dalším provokacím, financování jejího zbrojního programu a šíření jaderných technologií.

USA a Jižní Korea také chystají čtyřdenní vojenské manévry, které začnou v neděli a kterých se má zúčastnit kolem dvou desítek plavidel, dvou stovek letadel a 8000 vojáků. Washington a Soul označily za cíl cvičení připravit své ozbrojené síly přítomné v oblasti tak, aby byly s to případnému opakování březnového incidentu předejít.


KLDR prohlásila, že manévry a sankce porušují její svébytnost a ohrožují stabilitu nejen Korejského poloostrova, ale celé Asie. Také pohrozila, že na to bude aktivně reagovat.

Korejská válka oficiálně neskončila, protože nebyla uzavřena mírová smlouva. Tu chce KLDR podepsat s USA, protože jihokorejskou vládu neuznává. Za těchto podmínek ji ale Washington nehodlá uzavřít.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist