Německo
Největší evropská ekonomika se připravuje na odchod do důchodu až v 67 letech. Reforma začne v roce 2012 a skončí v roce 2029. Kdo si platil důchodové pojištění 45 let, může přestat pracovat už v 65 letech, aniž se mu penze sníží. Dřívější konec produktivního věku bude možný, ale projeví se na výrazném krácení dávky.
Francie
Do penze v 60 letech aneb evropský primát. V současnosti probíhá ostrá politická diskuse o postupném navýšení věku na 62 let a to do roku 2018.
Řecko
Jako kompenzaci za záchranný balíček ve výši 110 miliard eur vláda pod tlakem EU schválila snížení výše důchodů, v průměru o 7 procent. Odchod do penze se má i přes protesty odborů zvýšit z 61,5 na 65 let.
Velká Británie
Vláda konzervativního premiéra Davida Camerona má zatím nejsmělejší plány. Britové se do roku 2046 musí připravit na odchod do důchodu v 68 letech. V současné době přestávají muži pracovat v 65 a ženy v 60 letech.
Itálie
Na Apeninském poloostrově bylo až do roku 2007 možné jít do penze už v 57 letech, do roku 2013 se ale hranice zvýší na 61 let. Zároveň vláda od roku 2012 zrovnoprávní muže a ženy na úřadech.
Česko
Současný důchodový věk činí u mužů 65 let, u žen se odvíjí od počtu dětí, které vychovala. Pokud byla žena bezdětná, nebo vychovala jen jedno dítě, hranice je stanovena na 65 let. S každým dalším dítětem se ale snižuje o jeden rok. Pokud vychovala 4 a více dětí, nárok na odchod do penze má v 62 letech.
Lidé musí více a déle pracovat, zní z Bruselu. Současná situace je kritická a bez podstatných reforem penzijních systémů členských států ztratí EU na konkurenceschopnosti. Ve střednědobé perspektivě by se odchod do důchodu měl zvýšit až na 70 let, tak jako je tomu například v Japonsku.
Plán, který v červenci nastínil maďarský komisař pro práci a sociální věci László Andor, už má konkrétní obrysy. Podle informací serveru Spiegel Online v Evropské komisi koluje strategický dokument, jehož cílem je vytvořit tlak na společný postup při řešení situace.
Aby bylo možné při rostoucí délce průměrného věku dožití u evropského obyvatelstva zajistit stabilitu penzijních systémů, mají podle dokumentu státy na výběr ze tří možností: buď se musí zvýšit odvody do důchodových fondů, plošně snížit penze nebo zvýšit hranici odchodu do důchodu. Právě třetí variantu chce Andor prosadit.
Předem je přitom jasné, že najít podporu pro jednotnou úpravu nebude lehké. Komise totiž v důchodové otázce nemá rozhodovací kompetence, může pouze vydat doporučení. I proto Andor, mimojiné profesor ekonomie, zatím volí opatrný postup: "O posunu hranice odchodu do důchodu musí rozhodnout každý členský stát."
V současnosti odcházejí lidé v EU do penze v průměru v 61,4 letech, přestože zákonem stanovená lhůta je v řadě zemí mnohem vyšší. V evropském srovnání nejdříve končí s pracovní kariérou Francouzi: v průměru začnou pobírat rentu už v 59 letech.
Jak si žijí čeští důchodci? Jednomu stát loni vyplácel přes 92 tisíc měsíčně - čtěte ZDE
Brusel: Pokud si Evropané chtějí zajistit klidné stáří, musí pracovat do 70 - čtěte ZDE
K diskusi o potřebě zvýšit hranici odchodu do důchodu výrazně přispěla řecká krize, která do velké míry vznikla kvůli štědrému sociálnímu systému. Řecká vláda tak musela ustoupit tlaku EU: schválila výrazné škrty v důchodovém systému a zvýšila odchod do penze z 61,5 na 65 let. Jinak by pro svou ekonomiku od EU nezískala záchranný balíček ve výši 110 miliard eur.
Nejdále jde zatím Velká Británie: v roce 2046 půjdou všichni Britové do důchodu až v 68 letech. Na ostrovech zároveň plánují od října 2011 zrušit povinný odchod do penze, tak aby lidé mohli pracovat i po jejím dosažení. Opatření může snížit tlak na rozpočet země, protože více lidí bude platit daně a zároveň nebude mít nárok na státní důchod. Zastánci vládního plánu tvrdí, že by to mohlo britskému hospodářství přinést miliony liber.
I to je ale málo, říkají ekonomičtí experti a zástupci průmyslových svazů. "Pokud se podíváme na stále vyšší věk dožití a zároveň klesající porodnost, je jasné, že důchod v sedmdesáti letech prostě musí přijít," tvrdí ředitel Institutu německého hospodářství (IW) Michael Hüther. "Potřebujeme více flexibility, co se týká pracování ve stáří. Musíme umožnit, aby lidé mohli pracovat i po sedmdesátce."
"Chtějí se jen zviditelnit..."
Přitom právě v Německu v současnosti probíhá o penzijní reformě bouřlivá diskuse. Ministryně práce Ursula von der Leyenová (CDU) totiž naznačila, že by plánovaná hranice odchodu do důchodu v 67 letech, které má být postupně dosaženo do roku 2029, měla být ještě zvýšena.
Sociální demokraté dokonce prosazují zrušení reformy, kterou sami ve velké koalici kancléřky Merkelové v roce 2007 pomáhali prosadit. Hlavním motorem byl přitom tehdejší ministr práce Franz Müntefering. Ten ale ve vedení strany skončil a nový předseda SPD Sigmar Gabriel teď chce hranici ponechat na 65 letech.
"Není možné od roku 2012 začít zavádět penzi v 67 letech, dokud se nepodaří zvýšit podíl zaměstnanosti u lidí v předdůchodovém věku. Jinak reforma nebude ničím jiným než seškrtáním důchodů," tvrdí Gabriel.
Von der Leyenová označuje výpad SPD jako pokus zviditelnit se "v okurkové sezóně" a oponuje: "V posledních pěti letech se podařilo zvýšit podíl zaměstnanosti u lidí mezi 60 a 64 lety na 40 %. Vzhledem k velkému množství dobře vzdělaných lidí ve starším věku a stále vzrůstajícímu nedostatku pracovní síly nemusí být člověk prorokem, aby mohl říct, že tento trend bude pokračovat," řekla ministryně.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist