Rubač ukrajinské šachty Novodzeržinskaja v ukrajinském Donbasu překonal rekord legendárního úderníka a hvězdy bolševické propagandy Alexeje Stachanova, když v pondělí svou ruční sbíječkou za směnu vytěžil 170 tun uhlí. Stachanovův rekord z 31. srpna 1935 byl překonán o 68 tun.

Jméno nového hrdiny práce je podle ukrajinské agentury Unian Serhij Šemčuk. Rekordman je již nositelem titulu "zasloužilý horník Ukrajiny" a držitelem několika ocenění radnice rodného města Dzeržinsk. K výkonu mu blahopřál dokonce i doněcký metropolita pravoslavné církve Ilarion.

Směnnou normu pilný horník překročil o víc než 220 procent. Šemčukův výkon s uznáním komentovali nejen jeho kamarádi z brigády, ale i státní agentura ITAR-TASS ze sousedního Ruska: "Náš současník pokračuje v tradicích zakladatele hnutí za zvýšení produktivity práce," informoval doněcký zpravodaj ruské agentury.

Hrdina SSSR Stachanov byl ve 30. letech za éry diktátora Stalina vzorem dělníka nového typu, který i za cenu sebeobětování přináší komunistické straně nejvyšší dar ve formě nadlidského pracovního úsilí. Stachanovci či úderníci se stali páteří komunistické pracovní propagandy v SSSR a po válce i v satelitních socialistických zemích.
Sám Stachanov už v 30. letech vyměnil sbíječku za psací stroj a dotáhl to až na šéfa socialistického soutěžení v celém sovětském uhelném průmyslu. Jeho tvář se v roce 1935 objevila na titulní stránce amerického týdeníku Time, od roku 1978 nese Stachanovovo jméno někdejší ukrajinské městečko Kadijevka.

Větší část důchodu strávil Stachanov v psychiatrické léčebně.
Související