Dosavadní slovenský premiér Robert Fico odmítl v pátek spekulace, že by jeho Směr-SD nabídl Křesťanskodemokratickému hnutí (KDH) křeslo premiéra v příští vládě, pokud s ním tato formace půjde do koalice. Zároveň potvrdil, že se pověření na sestavení vlády rozhodně nevzdá předčasně, tedy před příští středou, do které dostal od prezidenta lhůtu na sestavení kabinetu.

Strana Směr-SD se ziskem téměř 35 procent jasně vyhrála parlamentní volby, většinu v parlamentu však získalo kvarteto stran pravého středu SDKU-DS, SaS, KDH a Most-Híd. Čtveřice spolupráci se Směrem odmítla a jedná o vlastní vládě.

"Nesmysly typu, že 35procentní strana nabídne osmiprocentní straně post premiéra, jsou opravdu absolutně nesmyslné," prohlásil Fico.

Fico zároveň potvrdil, že má zájem o vytvoření silné dvojkoalice. Kroky, které by vedly k případným jednáním, ale nekonkretizoval. "Pan prezident mi dal mandát do středy, ve středu panu prezidentovi oznámím, zda ten mandát byl, anebo nebyl využit," zdůraznil.

Křesťanští demokraté potvrdili, že je Fico požádal o setkání prostřednictvím někdejšího zakladatele a předsedy KDH Jána Čarnogurského. Žádné konkrétní nabídky však nepadly.

Představitelé pravicové čtveřice stran nedávno podepsali deklaraci o budoucí spolupráci. Volební lídr SDKU-DS a pravděpodobná premiérka Iveta Radičová následně oficiálně požádala prezidenta Ivana Gašparoviče o přijetí. Prezidentská kancelář potvrdila, že hlava státu vedoucí představitele čtyřky přijme, termín schůzky však zatím nezveřejnila. Gašparovič tak zřejmě ponechá Ficovi čas na formování kabinetu do středy, kdy mu vyprší mandát.