Loď Rachel Corrie plující pod irskou vlajkou, která má na palubě asi 20 propalestinských aktivistů a náklad humanitární pomoci pro pásmo Gazy obsadily izraelské vojenské síly. Rachel Corrie ignorovala výzvy k odklonění do izraelského přístavu Ašdod a směřovala vytrvale k pobřeží pásma.

Příslušníci izraelského námořnictva obsadili loď po několikahodinovém varovném obklíčení. Kontrolu nad plavidlem převzali Izraelci bez násilí, nesetkali s odporem posádky ani aktivistů, citovaly agentury oznámení armádní mluvčí.

Loď je nyní odtahována do izraelského přístavu Ašdod, kde bude vyloženo 1200 tun nákladu, který bude po bezpečnostní kontrole dopraven do pásma Gazy.

Nenásilné zadržení ?

"Opakovaně jsme sdělili odpovědným osobám na lodi, že mají plout do přístavu Ašdod a že pásmo Gazy je pod blokádou. Oni však naše výzvy ignorovali a pokračují v plavbě směrem ke Gaze," řekl agentuře AFP vojenský mluvčí v Jeruzalémě.

Irská organizace Free Gaza, která humanitární plavbu organizuje, předem uváděla, že Rachel Corrie je odhodlána prolomit izraelskou námořní blokádu pásma. Aktivisté na palubě, mezi nimiž je i irská nositelka Nobelovy ceny za mír Mairead Maguireová, ale zároveň řekli, že při eventuálním zadržení Izraelci nebudou klást žádný odpor.

Podle zprávy izraelského veřejného rozhlasu nejméně tři plavidla izraelského námořnictva eskortovala irskou loď do oblasti mezinárodních vod ve vzdálenosti asi 65 kilometrů u středomořského pobřeží Egypta.

Konflikt se nebude opakovat

Organizátoři humanitární plavby předem uváděli, že Rachel Corrie je odhodlána prolomit izraelskou námořní blokádu pásma. Aktivisté na palubě, mezi nimiž je i irská nositelka Nobelovy ceny za mír Mairead Maguireová, ale zároveň řekli, že při eventuálním zadržení Izraelci nebudou klást žádný odpor.

Izrael opakovaně trval na tom, že nedovolí irské lodi přistát u pobřeží Gazy. "Zastavíme tu loď a zastavíme také každou další loď, která se pokusí porušit svrchovanost Izraele. Není žádná šance, že Rachel Corrie dosáhne pobřeží Gazy," řekl v pátek večer v izraelské televizi ministr zahraničí Avigdor Lieberman.

Izraelci v pondělí zaútočili v mezinárodních vodách na flotilu šesti lodí s humanitární pomocí pro Gazu a přinutili je odplout místo ke Gaze do izraelského Ašdodu. Při zásahu zahynulo devět aktivistů. Rachel Corrie měla být původně součástí této flotily, ale kvůli technickým potížím vyplula později. Do Gazy veze cement a lékařské vybavení.

Loď Rachel Corrie nese jméno Američanky, kterou před sedmi lety zabila buldozerem izraelská armáda. Aktivistka tedy v Gaze protestovala proti rozsáhlému bourání palestinských domů okupační armádou.