Kvůli ekologické katastrofě způsobené dubnovou havárií plošiny Deepwater Horizon rezignovala ředitelka Minerals Management Service (MMS) Liz Birnbaumová. Média o tom informoval ministr vnitra USA Ken Salazar.

MMS je hlavní orgán pro dohled nad podmořskou těžbou ropy a v posledních dnech čelil ostré kritice, neboť se ukázalo, že měl nadstandardní vztahy s těžaři a uděloval povolení bez přihlížení k ekologickým hlediskům.

Až 3 miliony litrů ropy denně

Vláda také ve čtvrtek zveřejnila zprávu, kterou si objednala u  americké geologické služby (USGS). Vyplývá z ní, že z poškozeného vrtu uniká několikanásobně více ropy, než tvrdil majitel vrtu, společnost BP.

Dostupná data analyzovaly dva vědecké týmy, které používaly různou metodologii. První došel k závěru, že do vody vytéká 1,9 milionu litrů suroviny denně, druhý hovoří dokonce o třech milionech. BP a Pobřežní stráž přitom doposud uváděly, že do moře uniká asi 800 tisíc litrů denně.

Nová "optimistická" varianta by tak znamenala, že od neštěstí 10. dubna už do vod Mexického zálivu uniko 71 milionů litrů ropy. Pokud se potrvdí nejhorší scénáře, šlo by dokonce o 147 milionů litrů.

A to je několikanásobně více než v případě doposud největšího podobného neštěstí na území USA, havárie ropného tankeru Exxon Valdez. Tehdy u břehů Aljašky vyteklo do oceánů 41 milionů suroviny.

Úspěch "Top kill" nejasný

Těžařský koncern mezitím oznámil, že se mu únik ropy a plynu daří zastavit. Prozatím se do poškozeného vrtu podařilo napumpovat speciální těžké bahno, což je první krok metody přezdívané "Top kill". Následovat by mělo utěsnění poškozeného zařízení betonem.

"Dokázali stabilizovat zařízení na ústí vrtu, teď tam dolů pumpují bahno. Zastavili tak únik uhlovodíků na povrch," vysvětlil velitel pobřežní stráže Thad Allen místní rozhlasové stanici WWL First News.

BP ale zatím nechtěla vývoj komentovat, ještě zdaleka totiž není vyhráno. Teprve za dalších 24 hodin totiž bude jasné, zda se vrt podařilo skutečně ucpat.

"Operace probíhá tak, jak jsme ji plánovali," citovala agentura Reuters šéfa BP Tonyho Haywarda čtyři hodiny po započetí prací ve středu místního času. Podle BP jsou šance na úspěch 60 až 70 procent, další experti z těžebních firem dávají pokusu padesátiprocentní šanci.

"Zatím nejsme schopni říct, že operace je úplně úspěšná, ještě to nemůžeme rozlišit. Co ale dokážeme říct, že ropa prozatím přestala vytékat," cituje dále Haywarda BBC.

Technici pod velkým tlakem pumpují do poničeného ventilu speciální bahno. Na akci se podílejí roboti operující pod hladinou. Hayward a ministr energetiky Steven Chu situaci monitorují ze střediska BP v Houstonu.

Pokud by se pokus o ucpání vrtu nezdařil, BP se bude snažit znovu nad poškozený vrt umístit kontejner, jehož prostřednictvím by unikající ropu odčerpávala do tankeru.

Obama chystá opatření

Kvůli obřímu úniku ropy po výbuchu na těžební plošině Deepwater Horizon a jeho následkům má americký prezident Barack Obama oznámit, že americké úřady zpřísní požadavky na bezpečnost na podmořskou těžbu ropy.

V rámci nových podmínek také budou úřady častěji kontrolovat těžební plošiny a jejich zařízení.

Obama zřejmě též ohlásí, že prodlužuje dočasný zákaz udělování licencí na těžbu ropy ve velkých hloubkách Mexického zálivu. Zároveň ale údajně opět povolí udělování povolenek pro těžbu v mělkých vodách.