Měli jsme nejméně tři signály, že mohou nastat problémy, přiznali zástupci společnosti BP vyšetřovatelům z amerického Kongresu. Vyplývá to ze zprávy, kterou v úterý odpoledne zveřejnila Sněmovní komise pro energii a obchod a která je z větší části založena na výsledcích interního vyšetřování těžařského koncernu.

Hlavní selhání přišlo podle zprávy necelou hodinu před explozí, kdy tlak na vrtném zařízení „nečekaně vzrostl“ až na 98 kg/cm2. Zhruba čtvrt hodiny před výbuchem pak z vrtu začala tryskat kapalina – obě tyto události dokument označuje za „indikátor velmi rozsáhlé abnormality“. Přesto se těžaři rozhodli ve vrtání pokračovat.

„Data naznačují, že pracovníci mohli v tento okamžik přikročit k mechanickému zásahu, kterým by dostali tlak pod kontrolu, ale brzy poté únik kapaliny i tlak dramaticky vzrostly a došlo k explozi,“ konstatuje dokument. Ten však mluví i o dalších pochybeních.

Už pět hodin před katastrofou totiž nečekaně začala unikat hydraulická kapalina, což může naznačovat závadu na bezpečnostním ventilu, jehož selhání bylo po výbuchu označeno za hlavní příčinu neštěstí.

Kromě toho vyšetřovatelé upozorňují, že znepokojení vyvolává i „historie údržby, úprav, inspekce a testů“ vrtného zařízení.

Zástupci BP nechtěli nově zveřejněnou zprávu komentovat. „Je do toho zapojeno několik společností – včetně BP – a teď je příliš brzy říci, čí je to chyba. To navíc není na nás,“ uvedl ještě v pondělí v prohlášení výkonný ředitel BP Tony Hayward.

Mluvčí společnosti Transocean, která je majitelem a operátorem plošiny, však jakékoliv selhání popírá. „Vrt je konstruován a dokončován stejným způsobem, jako se staví dům – pod dohledem majitele a architekta. A to je v tomto případě BP,“ řekl agentuře Reuters.

Těžební plošina Deepwater Horizon v Mexickém zálivu vybuchla už před více než měsícem, při neštěstí zemřelo 11 lidí. Do vody od té doby vytékají statisíce litrů ropy denně a všechny pokusy BP únik zastavit selhaly, i když se alespoň část suroviny daří odčerpávat speciální trubkou.

Ve středu se koncern zřejmě pokusí utěsnit únik pomocí speciálního těžkého bahna a betonu, šance, že se to podaří, je však jen asi 60 procent.

Poradkyně amerického prezidenta pro energii a změnu klimatu Carol Brownerová v úterý uvedla, že se jedná o nejhorší únik ropy v dějinách USA. Tedy větší katastrofu než havárie ropného tankeru Exxon Valdez u břehů Aljašky v roce 1989, kdy do moře uniklo 41 milionů litrů ropy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist