Slovensko chce s Maďarskem jednat o jeho plánech ohledně udělování dvojího občanství. Slovenský parlament ale zároveň bude připraven k přijetí případných protiopatření, prohlásil slovenský premiér Robert Fico po úterním zasedání bezpečnostní rady státu. O změnách v získávání občanství začal jednat nově ustavený maďarský parlament v pondělí. Slovenská vláda už jižnímu sousedovi vyčetla, že postupuje bez konzultací s Bratislavou.

Oproti Ficovým dosavadním prohlášením zatím Slovensko ke konkrétním akcím proti Maďarsku nepřistoupilo. "Dáváme přednost diplomatickým krokům, dáváme přednost vysvětlování, konzultacím," prohlásil Fico. Slovensko podle něho požádá Maďarsko o svolání smíšené slovensko-maďarské komise do čtyřiadvaceti hodin. V případě, že Maďarsko na setkání komise nepřistoupí, bude Slovensko nadále pokračovat v diplomatickém úsilí. Fico připustil, že země možná vyzve i ke schůzce "na nejvyšší úrovni".

Na zahraničních konzultacích Slovensko trvá

Bratislava se chystá také oficiálně obrátit na vysokého komisaře OBSE pro menšiny Knuta Vollebaeka. Fico chce situaci řešit i s představiteli Evropské unie. Pokud kroky Slovenska nebudou úspěšné, je vláda podle premiéra připravena na "velmi tvrdý" protiúder.

Ministři, kteří jsou členy bezpečnostní rady státu, dostali od Fica úkoly pro své rezorty. Premiér ale neupřesnil, co mají ministři vnitra či obrany připravit. Bezpečnostní rada je poradní orgán vlády, připravuje pro ni návrh opatření pro zachování bezpečnosti země.

Připraven na schválení případných protiopatření bude také slovenský parlament. Ve středu se měla původně uskutečnit slavnostní schůze, která měla ukončit jeho čtvrté volební období. Ta však zatím nebude. Volby v zemi jsou naplánované na 12. června.

V pohotovosti

"Je potřebné držet Národní radu Slovenské republiky stále ve stavu schopnosti přijmout kdykoli adekvátní zákonná opatření, které by vláda Slovenské republiky navrhla, pokud bude tento návrh zákona v maďarském parlamentu schválen," prohlásil Fico.

Zákonná předloha pravicové strany Fidesz, vítěze dubnových parlamentních voleb v Maďarsku, má umožnit zahraničním Maďarům získat občanství i bez podmínky trvalého pobytu. Změny by měly podle představ nové vlády projít schvalovacím procesem do třech měsíců. Fidesz již dříve upřesnil, že zákon by měl začít platit od 1. ledna 2011.

Slovenské zákony dvojí občanství speciálně neupravují. Právní pořádek ale nezakazuje mít státní příslušnost jiné země.

Snahu Maďarska prosadit sporný zákon kritizovaly i další parlamentní strany. Zástupci největší opoziční formace, Slovenské demokratické a křesťanské unie-Demokratické strany, jsou dnes v Bruselu, kde se mají setkat s předsedou Evropské lidové strany (EPP) Wilfriedem Martensem. K evropským lidovcům patří také Fidesz.

Na více než pětimilionovém Slovensku žije asi půl milionu lidí maďarské národnosti. Nový spor mezi Bratislavou a Budapeští necelý měsíc před slovenskými volbami vyostřil tradičně komplikované vztahy mezi Budapeští a Bratislavou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist