Šéf konzervativců David Cameron si ve druhé televizní debatě může připsat vítězství nad vůdcem liberálů Nickem Cleggem. Po skončení dalšího kola diskuse se na tom shodla britská média, podle nichž opět vyšel jako "poražený labouristický premiér Gordon Brown. Ten by po druhé debatě získal podle průzkumu zpracovaného pro list The Times od voličů 27 procent hlasů.
Šéf konzervativců Cameron obdržel 37 procent a liberál Nick Clegg, jehož Britové označili za vítěze předchozího předvolebního klání, si vysloužil jen o procento méně procent hlasů, tedy 36.
Komentátoři i přes tyto výsledky nicméně soudí, že druhý souboj byl oproti prvnímu vyrovnanější a Gordon Brown se v porovnání se svým prvním vystoupením "vyšvihl". "Díváme se na velmi vyrovnaný závod tří koní," uvedl politický komentátor BBC Nick Robinson.
První televizní debata přinesla před týdnem překvapivý úspěch Cleggovi, jehož strana se v preferencích před volbami 6. května dostala na úroveň favorizovaných konzervativců a těsně předstihla labouristy.
Oproti minulé diskusi byla čtvrteční diskuse výrazně útočnější a nervóznější a všichni tři účastníci se několikrát ostře napadli.
"Cameron se druží s partou cvoků"
Druhá televizní debata předáků tří hlavních stran se v Bristolu zaměřovala na zahraniční politiku - Evropskou unii, klima, Afghánistán nebo aktuální téma jaderných zbraní. Došlo ale i na daně a ekonomickou situaci.
Brown s Cameronem v "utkání" podpořili obnovení systému jaderných raket Trident na ponorkách, zatímco podle Clegga jde o vyhazování peněz v době, kdy Británie čelí jiným hrozbám než za studené války.
Británie: Brown souhlasil s TV debatou. Moc mu ale nepomohla - čtěte ZDE
Po vzoru Obamy na televizní duel? Ani náhodou, říká Brown - čtěte ZDE
Lídr konzervativců zažil horké chvíle, když se do něj jeho soupeři obuli kvůli spojenectví jeho strany v Evropském parlamentu se stranami střední a východní Evropy, včetně české ODS.
Podle Browna se Cameron v EU izoluje, když odešel z největšího pravicového klubu v Evropském parlamentu, Evropské lidové strany, "se skupinou pravicových extremistů". Clegg dokonce hovořil o "partičce cvoků, antisemitů, lidí, kteří popírají změnu klimatu, a homofobů".
Cameron se proti těmto útokům ohradil a řekl, že hlavním spojencem toryů v nové Evropské konzervativní a reformní skupině je strana Právo a spravedlnost polského prezidenta Lecha Kaczyńského, který nedávno zahynul při letecké havárii.
Předák konzervativců zdůraznil, že v případě volebního vítězství bude usilovat o navrácení některých pravomocí z Bruselu do Británie a že vypíše pokaždé referendum, pokud by se znovu rozhodovalo o transferu některých pravomocí na úroveň EU. Stejně tak se postavil proti přijetí eura.
Brown označil Cameronovy postoje za "protievropské" a zdůraznil, že by se s nimi dostal v Evropské unii do izolace. Také Clegg, jehož liberální demokraté jsou nejvíce proevropskou stranou, zdůraznil, že Británie nemůže v řadě věcí postupovat sama a že světové velmoci respektují jen Evropu jako celek.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist