Za přítomnosti příbuzných, polských politických špiček a několika, především středoevropských prezidentů se Polsko v neděli rozloučilo s tragicky zesnulým prezidentským párem. Ostatky obou byly uloženy do sarkofágu v kryptě katedrály na hradě Wawel. 

Na rozloučení se chystaly politické elity z celého světa, cestu jim nakonec překazilo uzavření vzdušného prostoru nad Evropou. Například americký prezident Barack Obama nebo korunní princ Spojeného království Charles tak na pohřeb nakonec nepřijeli.

Český prezident Václav Klaus a další zástupci české elity cestovali do Krakova vlakem nebo automobilem. Český prezident během obřadů kritizoval západní státníky, že se do Polska nedostavili. 

Přiletěl naopak ruský prezident Dmitrij Medveděv nebo jeho gruzínský protějšek Michail Saakašvili. Medveděv se zúčasnil pouze mše v Mariánském kostele v centru Krakova.  

Celý smuteční obřad se uskutečnil týden poté, co prezident Polska Lech Kaczyński a jeho choť zahynuli při tragické letecké nehodě u ruského letiště Smolensk.

Zde se v sobotu 12.4. zřítilo vládní letadlo Tupolev 154 se 132 cestujícími na palubě. Nehodu nikdo nepřežil - v letounu zahynula polská elita, která cestovala do Ruska, aby uctila památku obětí masakru v Katyni. "O to absurdnější a pro Polsko bolestivější tato událost je", konstatoval celý svět.

Polsko se bezprostředně po nehodě zahalilo do černé a vyhlásilo státní smutek. Oficiální smuteční obřady začaly už v sobotu ve Varšavě, kde se uskutečnila polední mše. 

Polská veřejnost se během příprav pietních aktů nepohodla ohledně místa pohřbu prezidentského páru. Jablkem sváru byla otázka uložení prezidentových ostatků - ne všichi Poláci souhlasili, aby byl Kaczyński uložen vedle velikánů polských dějin v katedrále hradu Wawel. Místo pohřbu ale nakonec zůstalo nezměněno. 

Hlavní krajský památkář Jan Janczykowski už ve čtvrtek navštívil kryptu a určil pravidla pohřbu. Například sarkofág s ostatky prezidentského páru má stát u stěny, nalevo od vchodu. 

Smuteční akt začal v neděli ve 14:00. Konání pohřbu a příjezd známý osobností se ještě v pátek zdály být ohroženy kvůli popelu z islandské sopky, který zkomplikoval dopravu nad celou Evropou. 


On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
11:03
09:56 Rakve s ostatky polského prezidentského dorazily do Krakova
Rakve s ostatky polského prezidentského páru dorazily v neděli dopoledne do jihopolského Krakova, kam je z Varšavy dopravilo vojenské letadlo.

Z letiště smuteční kolona nyní míří do Mariánského kostela na Starém Rynku, kde má ve 14:00 SELČ začít mše. Té se podle původních plánů mělo zúčastnit skoro sto delegací z celého světa, značná část z nich ale cestu do Polska překazil kolaps letecké dopravy nad Evropou způsobený mrakem sopečného prachu.

Kromě jiných účast zrušil prezident USA Barack Obama, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Ruský prezident Dmitrij Medveděv se pohřbu zúčastní. Agentura AFP s odvoláním na ruská média právě napsala, že z Moskvy do Krakova již odletěl.

Politici ze zemí ležících v blízkosti Polska jedou vlakem nebo autem. Tak to je i v případě českého prezidenta Václava Klause, jeho manželky Livie, premiéra Jana Fischera a pražského arcibiskupa Dominika Duky.

Ráno byly rakve Kaczyńských dopraveny z katedrály sv. Jana Křtitele na varšavském Starém Městě na vojenskou část letiště ve Varšavě. Kolona městem projížděla místy, jež byla blízká Lechovi Kaczyńskému.

11:09
10:17 Ruský prezident odletěl na pohřeb
Ruský prezident Dmitrij Medveděv v neděli dopoledne odletěl z Moskvy do Polska, kde se v Krakově zúčastní pohřbu. Podle ruské agentury Interfax to potvrdila bez dalších podrobností mluvčí Kremlu.
11:49
11:42 Rakve s ostatky Kaczyńských jsou v kostele
Rakve s ostatky polského prezidentského páru byly převezeny do Mariánského kostela v centru Krakova, kde se uskuteční mše.

Průjezd smuteční kolony prosluněnými krakovskými ulicemi sledovaly zástupy lidí, automobily s rakvemi k Mariánskému kostelu přijely doslova zasypané květinami. Starý Rynek, na němž gotický kostel stojí, se plní lidmi z celého Polska. Mše se přímo v kostele zúčastní asi 700 pozvaných hostů, další 4000 ji budou sledovat z vyhrazeného prostoru na Starém Rynku. Radnice také rozdala lidem 10.000 vstupenek na náměstí.

Před Mariánským kostelem ostatkům manželů Kaczyńských požehnal metropolita krakovský kardinál Stanislaw Dziwisz. Poté byly rakve s těly prezidentského páru přeneseny do kostela, kde až do 14:00 se u nich budou modlit duchovní.

Bohoslužbu za Kaczyńské měl původně sloužit papežský vyslanec kardinál Angelo Sodano, nicméně do Polska kvůli problémům v letecké dopravě nad Evropou dorazit nemohl.


12:39
11:50
 „Je to příšerné, já jsem sice Kaczynského nikdy nevolil, ale určitě to byl velký polský vlastenec, který udělal hodně dobrého,“ říká HN čtyřicetiletý muž, který se představil jen jako Wlodek. Lidé okolo něj souhlasně pokyvují.
12:40
Davy v Krakově
Od rána stojí podél trasy automobilů s těly prezidentského páru tisíce lidí s polskými vlajkami a květinami v rukou. Při průjezdu kolony se ozýval potlesk a lidí házeli pod kola vozů květiny. Jedna skupinka držela nad hlavami podomácku vyrobený transparent Katyň 1940-2010.
12:49
Rakve s ostatky polského prezidentského páru byly převezeny do Mariánského kostela v centru Krakova, kde se ve 14:00 za tragicky zesnulého prezidenta a jeho choť uskuteční mše.
14:03
V Mariánském kostele začínají modlitby za zesnulé. Polsko pohřbí prezidentský pár.
14:04
Mše se v kostele zúčastní 700 pozvaných hostů. Podle informací ČT ji budou další čtyři tisíce sledovat z vyhrazeného prostoru na Starém rynku. Dalších deset tisíc lidí dostalo "vstupenku" na náměstí.
14:07
14:15
Kardinál Stanislaw Dziwisz přednáší smuteční řeč. Prezidentský pár bude uložen na Wawelu.
14:16
14:42 Bratr Kaczyńského dorazil bez matky
Mezi smutečními hosty je prezidentův bratr Jaroslaw, dcera Kaczńských Marta se svým manželem a nejvyšší polští představitelé. Podle informací z médií se obřadu neúčastní vážně  nemocná matka bratrů Kaczyńských.
14:44
14:46 S polským prezidentem se loučí i Medveděv
Na pohřeb polského prezidenta dorazil i přes komplikace v dopravě ruský prezident Dmitrij Medveděv. Podle komentátorů to jeho velký krok a gesto pro Polsko vzhledem k tomu, že například řada západních státníků cestu do Krakova vzdala. Vlakem přicestoval do Polska český prezident Václav Klaus. "Bude nám a nejvíce samozřejmě Polsku moc chybět," řekl Klaus médiím. Na místo se podle ČT snaží dostat také gruzínská delegace, které se zatím nepodařilo přistát.
15:45
15:40 Čtení projevu pro Katyň
Poláci během smutečního ceremoniálu předčítají připravený projev prezidenta Lecha Kaczyńského k výročí masakru v Katyni. Prezident minulý týden k památníku nedoletěl - jeho letadlo v sobotu ráno 10.4. havarovalo a všichni pasažéři letounu zemřeli.
16:35
16:34 Přesun smutečního průvodu
Pohřební průvod přesouvá Krakovem od Mariánského kostela k hradu Wawel.
16:55
16:55
Také v průvodu s tělem Kaczyńského jsou jen členové rodiny a pozvaní hosté. Zástup, v jehož čele se vezou obě rakve na lafetách, se k Wawelu vydal od Mariánského kostela na Starém Rynku. Lidé shromáždění na náměstí tleskali a křičeli "Děkujeme, děkujeme!" a spontánně zpívali polskou hymnu.
17:23
17:23

Průvod v čele s krakovským kardinálem Stanislawem Dziwizsem dorazil na hrad Wawel. V hradní katedrále proběhne bohoslužba.

17:49
17:49
Loučení s polským prezidentským párem přihlížejí kromě příbuzných český a slovenský prezident, hlava Gruzie Michail Sakašvili a polský premiér Donald Tusk. Po přesunu rakví budou ostatky uloženy v předsálí krypty hradní katedrály. Ruský prezident odletěl po mši na Mariánském náměstí.
18:09
18:09 Smuteční obřad pomalu končí
Polští politici přijímají kondolence, ostatky prezidentského páru byly uloženy do sarkofágu v kryptě katedrály na hradě Wawel.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist