Sexuální skandály v církvi se začínají provalovat i na severu Evropy. Katolická církev v Norsku informovala o tom, že bývalý biskup německého původu Georg Müller se ve středu přiznal k sexuálnímu zneužití nezletilce, k němuž došlo před dvaceti lety. Vatikán byl o skandálu informován už před víc než rokem, připustila norská katolická církev.

Müller, který v Trondheimu působil jako biskup v letech 1997-2009, se měl přiznat, že sexuálně zneužíval člena pěveckého sboru. Podle jeho slov těchto činů dopustil jen na jednom mladistvém. 

Osmapadesátiletý Müller působil až do loňského června jako biskup trondheimské diecéze na jihu Norska. "Katolická církev v Norsku je šokována odhalením, že bývalý biskup Müller z Trondheimu přiznal vinu na sexuálním zneužití nezletilého a připustil, že to bylo důvodem jeho loňského odchodu z funkcí," píše se v církevním komuniké.

Müller, který se narodil nedaleko Trevíru na západě Německa, se zneužívání dopouštěl před zhruba 20 lety, kdy v Trondheimu působil jako kněz, tvrdí norský deník Adresseavisen, jenž aféru odhalil.

Vatikán o hříších biskupa věděl od ledna roku 2009, ale podrobnosti nebyly zveřejněny "na přání oběti", vysvětlila norská církev. Současný biskup z Trondheimu a Osla Bernt Eidsvig upřesnil, že to byl vatikánský prefekt Kongregace pro nauku víry William Levada, jenž na něj "svalil těžké břemeno oznámení, že Svatý stolec byl informován od konce ledna 2009".

"I když tyto činy zakazuje norská legislativa, vnitřní církevní soudnictví má navrch. Biskup Müller proto po svém odchodu nastoupil terapii a dále nevykonává žádnou biskupskou nebo pastorální funkci," napsal trondheimský biskup Eidsvig.

Katolickou církví v posledních měsících otřásají pedofilní skandály hned v několika evropských zemích včetně Irska, Rakouska a také Německa, vlasti současného papeže. Nad samotným Benediktem XVI. se vznáší podezření, že o některých činech věděl a kryl je během svého dlouholetého působení ve funkci prefekta Kongregace pro nauku víry.