Britský ministr zahraničí David Miliband ve středu vyzval afghánské představitele, aby intenzivněji usilovali o mírovou dohodu s talibanskými povstalci. Podle agentury Reuters zároveň dodal, že země sousedící s Afghánistánem by měly takové urovnání podporovat.

Milibandovo doporučení, které je součástí projevu, jež v noci na čtvrtek přednese ve Spojených státech, je podle agentury odrazem toho, jak Západ stále více souhlasí s tím, aby se bojovníci Talibanu, kteří přeruší vztahy s teroristickou sítí Al-Káida, mohli podílet na budování Afghánistánu.

Dva roky až pět let. Pak zavládne spravedlivý mír

"Nyní nastal čas, aby Afghánci pokračovali v politickém urovnávání s takovou rázností a energií, s jakou my pokračujeme ve vojenském a civilním úsilí," citovala agentura z projevu, který má být přednesen na půdě Massachussettského technologického institutu.

"Afghánistán nikdy nedosáhne udržitelného míru, pokud nebude více Afghánců uvnitř politického systému," uvádí se dále v textu. Podle Milibanda se dá realisticky doufat v to, že za dva roky až pět let se situace v zemi poměrně zlepší. Afghánistán se sice jen tak nezbaví chudoby, ale měl by v něm vládnout spravedlivý mír. Demokracie by se v něm měla postupně zakořeňovat a příjmy postupně růst.

Řešením je politické vyjednávání

Ministr již při jiné příležitosti v úterý v Bostonu vyjádřil názor, že pro Afghánistán už dlouho neexistuje vojenské řešení. Podle něj válka s povstalci se nedá vojensky dovést do konce - jediným řešením je politické vyjednávání. Miliband nicméně dodal, že přítomnost mezinárodního kontingentu v zemi je stále nezbytná. Ozbrojené síly místní vlády by prý totiž byly jinak lehce poraženy a sousední Pákistán destabilizován.

Afghánský prezident Hamíd Karzáí plánuje zahájit 29. dubna mírovou konferenci s cílem usmířit se s talibanskými bojovníky a jejich veliteli. Povstalci doposud vyjednávání odmítali s tím, že nejprve musejí zemi opustit zahraniční jednotky. Jistá vyjednávání o podmínkách budoucích rozhovorů se ale uskutečnila.

Americký ministr obrany Robert Gates vyjádřil přesvědčení, že jednotliví talibanští bojovníci budou nadále přebíhat na stranu vlády. Vyslovil ale pochybnosti, že to budou ve zvýšené míře činit i talibanští vůdci, dokud budou přesvědčení, že zdlouhavý boj nakonec vyhrají.

Odvést je od tohoto názoru by měla i poslední velká ofenziva vojsk NATO na jihu Afghánistánu proti povstalcům. Jde údajně o největší operaci od samotné intervence USA v roce 2001, kdy padl talibanský režim.

Podle Reuters britská veřejnost nese stále hůře ztráty na bojišti. Za posledních deset dnů v Afghánistánu zahynulo šest britských vojáků, takže celkový počet britských obětí v zemi se od roku 2001 zvýšil na 272.

Labouristická vláda je v plné předvolební kampani a její naděje na úspěch by mohl mimo jiné oživit plán na stažení 9.500 vojáků z Afghánistánu.