"Ministerstvo obrany plánuje zahájit rozmístění baterie patriotů a stočlenného servisního týmu v obci Morong na začátku dubna," napsala agentura PAP. Polský parlament schválil minulý týden smlouvu určující podmínky pobytu amerických vojáků na polském území v souvislosti s obsluhou patriotů.

Rozmístění baterie přislíbila Varšavě vláda bývalého amerického prezidenta George Bushe během jednání o výstavbě protiraketové základny v Polsku a v Česku. Polsko mělo podle úmluvy patrioty získat bez ohledu na to, zda se plány na výstavbu amerického protiraketového štítu ve střední Evropě uskuteční. Nynější šéf Bílého domu Barack Obama od projektu štítu ustoupil, dodávky patriotů do Polska ale podpořil.

Místo Bushem plánovaného protiraketového štítu chce Obamova administrativa vybudovat mobilní protiraketový systém. Polsko je připraveno se do něho zapojit, Američané chtějí pozemní prvky nového systému umístit také v Rumunsku.

Plán na rozmístění protivzdušných raket v Polsku se nezamlouvá Rusku. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov minulý měsíc označil rozmístění raket Patriot v Polsku za americko-polskou záležitost; pozastavil se však nad tím, že se vytváří dojem, že Rusko jakoby představuje hrozbu pro polskou bezpečnost.