Rusko muselo z "technických důvodů" odložit dodávku moderního protivzdušného systému S-300 Íránu. Po návštěvě izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Moskvě to oznámily ruské úřady. Izrael na oplátku Kremlu slíbil, že nebude své zbraně prodávat Gruzii.

"Odklad způsobily technické problémy. Dodávka se uskuteční, až budou závady odstraněny," řekl ve středu první náměstek ředitele ruské federální služby pro vojenskotechnickou spolupráci Alexandr Fomin. S reportéry agentury Interfax hovořil během zbrojního veletrhu v Indii. Neupřesnil však, o jaké technické problémy se jedná a dokdy by mohly být odstraněny.

Kontrakt s Íránem Rusko uzavřelo už před lety, ale dodávku zmrazilo s ohledem na vztahy s USA a Izraelem, které ostře protestovaly proti prodeji tak moderní výzbroje Teheránu. Ten totiž prohlašuje, že by mu systém umožnil odrazit jakýkoli izraelský nebo americký útok na jeho jaderná zařízení.

Netanjahu v Moskvě jednal s prezidentem Dmitrijem Medveděvem a premiérem Vladimirem Putinem. Podle ruského tisku strany dospěly k nepsané dohodě, že Izrael nebude dodávat své zbraně Gruzii a Rusko Íránu. Izraelská výzbroj, konkrétně bezpilotní letouny Hermes 450 používané gruzínskou armádou, přitom sehrála významnou roli během předloloňské války o Abcházii a Jižní Osetii.

Rusko a Írán ještě v prosinci 2005 podepsaly kontrakt na dodávku 29 protiletadlových systémů Tor-M1 za 700 milionů dolarů, které Rusko skutečně dodalo. Ale Teherán se zajímal i o účinnější komplety S-300PMU-1.

Kontrakt na dodávku pěti baterií v hodnotě 800 milionů dolarů byl sice v roce 2007 podepsán, ale z politických důvodů dosud nebyl realizován, bez oficiálního uvedení příčin.

Nejpokročilejší verze tohoto systému, který Západ označuje kódem SA-20, dokáže zachytit a sestřelit cíl do vzdálenosti 120 kilometrů. Zařízení je s to sledovat šest cílů současně a vystřelit proti nim 12 raket.

Související