Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád vydal Íránské organizaci pro jadernou energii (AEOI) pokyn k výrobě paliva pro teheránský výzkumný reaktor. Informovala o tom v neděli agentura Reuters, podle níž tím Ahmadínežád zpochybňuje své nedávné prohlášení o ochotě dohodnout se na vývozu íránského obohaceného uranu ke zpracování do ciziny.

"Požádal jsem doktora (Alího Akbara) Sálehího (ředitele AEOI), aby začal s výrobou paliva obohaceného na 20 procent," řekl prezident v televizním projevu. Dodal k tomu, že dveře pro dialog jsou stále otevřené. Tvrdil také, že Írán dokáže obohacovat uran s pomocí laserové technologie, což dále nerozvedl.

Ahmadínežád tento týden řekl, že je ochoten přistoupit na vývoz části uranu obohaceného v Íránu na necelá čtyři procenta. Podle loňské dohody, k níž se dospělo v rozhovorech šesti velmocí s Teheránem, to mělo být 1200 kilogramů. V Rusku měl být tento uran obohacen na 20 procent a z něho pak vyrobeno zřejmě ve Francii palivo pro teheránský reaktor.

Íránci dohodu zdržují a navrhují stále nové verze, na což ale země, které s nimi vyjednávaly, nechtějí přistoupit.

Íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí v neděli v Mnichově řekl, že Íránci možná přistoupí na vývoz menšího množství, než je navrhovaných 1200 kilogramů.

V Íránu se až do 11. února slaví 31. výročí islámské revoluce a Ahmadínežád i ostatní politici se snaží svými výroky dokazovat úspěchy země.

Pokud Írán nezačne spolupracovat v otázce jaderného programu, hrozí mu další mezinárodní sankce.