Mezinárodní společenství pomůže Jemenu v boji proti terorismu. Na oplátku ale západní země žádají od tohoto zbídačelého arabského státu větší politické a hospodářské reformy. Tento závěr zazněl na středeční mezinárodní konferenci o rostoucí radikalizaci Jemenu a o pomoci pro tuto arabskou zemi, jíž se v Londýně zúčastnily delegace z více než 20 států.

K pokroku v reformách s cílem zlepšit úděl Jemenců a omezit vliv teroristických skupin jako Al-Káida vyzvala na setkání ministrů zahraničních věcí šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová.

"Spoléháme se na Jemen, že uzákoní reformy, bude pokračovat v boji proti korupci a zlepší investiční a podnikatelské klima v zemi," citovala Clintonovou agentura Reuters. "Jestliže konflikt a násilí nenaleznou odezvu, podkopou politické reformy a usmíření, které jsou podstatné pro pokrok v Jemenu."

Jemen i světové společenství musejí "dělat více" proti extremismu, zdůraznila Clintonová. Zároveň přiznala, že Saná musí čelit "značným" výzvám.

"Problémy v Jemenu sílí a nesetkají-li se s reakcí, je tu riziko ohrožení stability země i širšího regionu," stojí podle Reuters v návrhu závěrečného usnesení konference o Jemenu.

Pozornost světa se na bezpečnostní hrozby v Jemenu upřela po prosincovém pokusu islamisty vycvičeného v Jemenu o útok na letadlo mířící do USA. Konferenci o radikalizaci Jemenu a možnostech čelit této hrozbě svolal do Londýna britský premiér Gordon Brown. Jak ale předem poukázala agentura AFP, byla schůzka stanovena na pouhé dvě hodiny a mnoho konkrétních výsledků se od ní neočekává.

Agentura Reuters získala návrh dokumentu, který mají ministři na závěr jednání schválit. Konstatuje se v něm, že nestabilitou je ohrožen nejen Jemen, ale také okolní státy. Jemenská vláda uznává, že musí co nejrychleji provést ekonomické i politické reformy, a spojenecké země jí za to pomohou bojovat proti Al-Káidě. Saná se zavazuje, že bude v rámci reforem dále jednat s Mezinárodním měnovým fondem.

Jemen vyhlásil teroristům na svém území otevřenou válku. Požádal také oficiálně mezinárodní společenství o zvýšenou pomoc, postavil se však proti možnosti nasazení zahraničních vojáků na svém území. Americké základny na jemenské půdě by byly "nepředstavitelné", řekl před konferencí stanici BBC jemenský ministr zahraničí abú Bakr Abdalláh Kirbí.