Pracovníci americké výzvědné služby v posledních měsících shromáždili údaje o přípravě atentátu Al-Káidy mimo hranice Jemenu a chystali se zasáhnout, aby mu zabránili, ale klíčové informace nebyly správně vyhodnoceny. Píše o tom sobotní The New York Times.

Již od srpna, kdy Národní agentura pro bezpečnost (NSA) zachytila rozhovory mezi agenty Al-Káidy v Jemenu, přicházely signály předznamenávající nezdařený atentát z 25. prosince. NSA zachytila rozhovor, v němž se mluvilo o najímání jednoho Nigerijce, který měl spáchat útok.

Deník připomíná, že v srpnu Al-Káida znovu prokázala, že její moc v Jemenu roste. Vyslala odsud sebevražedného atentátníka do Saúdské Arábie, aby se tu pokusil zabít ministra vnitra prince Najífa ibn Abdala Azíze Saúda.

Útok se nezdařil, ale saúdskoarabská vláda informovala hlavního poradce amerického prezidenta Baracka Obamy pro záležitosti terorismu, že tento muž ukrýval silnou výbušninu ve slipech. Použil tedy stejný způsob jako mladý Nigerijec o Vánocích. 

V září Michael Leiter, ředitel Národního protiteroristického střediska (CNTC), před Kongresem upozornil, že síť Usámy bin Ládina je dnes v Jemenu dobře zakořeněna.

O několik týdnů později otec obviněného Nigerijce, který se pokusil vyhodit do vzduchu letadlo směřující o Vánocích do USA, upozornil americkou diplomacii, že se jeho syn radikalizuje a má vztahy s extremisty v Jemenu.

Jméno mladého muslima bylo předáno americkým zpravodajským službám včetně CNTC a zaneseno na seznam osob podezřelých z teroristických vazeb. Jeho otec však neinformoval o případném atentátu, a proto nebyl Abdul Mutallab zařazen na seznam těch, kdo nesmějí do USA letět.

"Zpravodajství není věda" 

Mezitím ve Washingtonu rostlo znepokojení ohledně hrozeb útoků z Jemenu. V polovině prosince USA nařídily dvě vlny raketových úderů proti výcvikovým táborům Al-Káidy v zemi.

Američtí činitelé však neměli informace o Umaru Farouku Abdulu Mutallabovi, které by umožnily zabránit bezprostředně hrozícímu atentátu.

Téměř ve stejné době si Nigerijec v Ghaně koupil za hotové letenku. V Amsterodamu pak 25. prosince nastoupil do letadla směřujícího do Detroitu.

Když byl již ve vzduchu, americká policie objevila jeho jméno v databázi podezřelých osob, kde je na půl milionu jmen, a chtěla jej po příletu vyslechnout, jak to je obvyklé.

Problém Bílého domu podle listu The New York Times nebyl v tom, že by neměl dostatek informací, ale v tom, že si nedokázal spojit plány Al-Káidy a informace týkající se Abdula Mutallaba.

Zpravodajství není věda, je to umění, řekl deníku bývalý agent CIA a expert na terorismus Bruce Riedel z Brookingsova ústavu. "Zpětně se to zdá být logické. Ale v reálném světě to není tak jednoduché," zdůraznil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist