Polská vláda má jen pár dní na to, aby zabránila blokádě jednoho z největších přístavů v zemi ve Svinoústí a Štětíně. Německo-ruské konsorcium totiž v pátek rozhodlo, že od 1. dubna se začne stavět plynovod Nord Stream a vybraná trasa podle deníku Gazeta Wyborcza způsobí, že plynovod položený na mořském dně zablokuje vjezd obřích nákladních lodí do polských přístavů. Mimo jiné i do budoucího polského terminálu na zkapalněný plyn, který má vytvořit alternativu vůči ruskému plynu.

Vjezd do polských přístavů má hloubku 14,3 metrů, ale po postavení plynovodu bude hloubka jen 12,8 metrů. Do Svinoústí nyní mohou plout lodě s ponorem 13,2 metrů a pro zamýšlený plynový terminál by to měly být lodě potřebující hloubku kolem patnácti metrů.

Příslušná polská ministerstva (zahraničí a infrastruktury) podle listu mlčí, takže není jasné, zda je vůbec možné stavbě, která na konci roku dostala povolení německých úřadů, zabránit.

Trasa totiž vede přes vody, které patří Německu, a případná odvolací řízení už nemají odkladný účinek.

Plynovod Nord Stream má ruským plynem zásobovat nejen Německo, ale i velkou část západní Evropy, napojen na něj bude i budovaný plynovod do Čech Gazela.

Polsko a pobaltské státy se obávají, že Nord Stream zvětší "vydírací potenciál" Moskvy vůči státům střední Evropy, které Putinovo Rusko často "trestá" tím, že jim přeruší úplně nebo na čas dodávky energetických surovin.

Problémy s dodávkami má Polsko, bez ruské ropy zůstala Litva poté, co privatizovala svoji rafinerii do polských, nikoli do ruských rukou. Rusové a Němci se naopak hájí, že dodávky přes Nord Stream odstraní nejistotu, kterou nyní trpí dodávky plynovody přes Ukrajinu.

Související