Americký prezident Barack Obama podporuje právo na svobodné užívání internetu v Číně. Uvedl to mluvčí Bílého domu Robert Gibbs poté, co americká internetová společnost Google pohrozila, že kvůli přísné cenzuře svého vyhledávače google.cn odejde z čínského trhu.

Gibbs uvedl, že Obama své stanovisko oznámil poté, co ho o sporu mezi firmou a čínskými úřady informovali představitelé Googlu. Ministr obchodu USA Gary Locke zároveň vyzval Peking, aby Googlu zajistil "bezpečné" komerční prostředí. Čína se zatím oficiálně nevyjádřila. Čína se zatím oficiálně nevyjádřila.

Google překvapivé oznámení učinil po útoku, který na e-mailové účty čínských aktivistů za lidská práva údajně provedly čínské úřady. Googlu ale vadí i celkový přístup Číny k vyhledávání na internetu. Úřady filtrují citlivá politická témata a nutí k tomu i samotné internetové firmy. Google kromě vyhledávače provozuje e-mailové schránky Gmail.

Pozorovatelé se ale zatím nemohou shodnout, zda Google myslí hrozbu vážně. Pokud by odešel, v Číně posílí pozice například amerického Microsoftu, ale především čínských webů Baidu, Sohu či NetEase.

Úmysl Googlu nicméně vystrašil investory a analytici varují před narušením americko-čínských vztahů.

Úmysl Googlu dnes nicméně přivítala předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. "Oznámení, že Google úplně přehodnotí své aktivity v Číně, a že nebude tolerovat cenzuru svého vyhledávače, by mělo sloužit jako příklad dalším společnostem a vládám," uvedla Pelosiová v prohlášení.

Za Google se postavil i nezávislý senátor Joseph Lieberman. Podporu Googlu dnes vyjádřil i jeho konkurent, internetová společnost Yahoo. Nadšeny jsou nevládní organizace včetně Reportérů bez hranic, které dřív Google za jeho komerční aktivity v Číně kritizovaly.

Návštěvníci u sídla Googlu v Pekingu na místě pokládali květiny, zapalovali svíčky a nechávali zde nápisy jako "Díky, Google" nebo "Google, sbohem".

Google má z provozování svého vyhledávače v Číně asi 300 až 600 milionů dolarů ročně, což představuje méně než pětinu jeho celkových tržeb.

Související