Miep Giesová, poslední ze skupiny lidí, která v Nizozemsku za druhé světové války pomáhala židovské dívce Anně Frankové a její rodině skrývat se před nacisty, zemřela po krátké nemoci v pondělí ve věku nedožitých 101. narozenin. Oznámila to v noci na dnešek agentura AP.
Právě díky Giesové se lidem na celém světě dostal do ruky Deník Anny Frankové. Zachránila jej po zatčení rodiny v roce 1944.
Giesová, která se narodila 15. února 1909, pracovala pro otce Anny Frankové Otta. O rodinu Frankových a dalších šest Židů se starala v letech 1942 až 1944, když se skrývali ve skrýši v domě v Amsterodamu, aby unikli deportaci. "Miep je jako soumar. Skoro každý den někde sežene zeleninu a na kole ji přiváží ve velkých nákupních taškách. Je to také ona, kdo každou sobotu přinese z knihovny pět nových knížek. Toužebně vždycky na sobotu čekáme, tak jako malé děti na dárek, protože to přicházejí knihy," poznamenala Anne Franková o Giesové do svého deníku v červenci 1943.
Úkryt Frankových byl ale po 25 měsících prozrazen a rodina byla v srpnu 1944 zatčena a deportována do koncentračních táborů. Jen několik hodin po zatčení se Giesová do úkrytu vrátila a odnesla odtamtud poznámky, které si Anne dělala. Schovala je u sebe, aby je jednoho dne dívce mohla vrátit. To, co si dospívající Anne psala, si po léta nepřečetla. "Bylo to její tajemství," vysvětlovala.
Írán: Holocaust je lež, nacisté by nestihli židy pohřbít - čtěte ZDE
Poláci se cítí jako hlavní oběť války. Větší než Židé - čtěte ZDE
Nicméně Anne zemřela v březnu 1945, krátce před svými 16. narozeninami, na tyfus v Bergen-Belsenu. Konce nacistického teroru se dožil jen její otec Otto, kterému Miepová poznámky předala a pomohla mu z nich sestavit deník. Kniha pod jménem Deník Anny Frankové, která popisuje všední dny v úkrytu, naplněné neustálým strachem z prozrazení, vyšla v roce 1947.
Deník byl přeložen do několika desítek jazyků včetně češtiny. Příběh Anny Frankové se dočkal filmového i divadelního zpracování.
Giesová dostala řadu vyznamenání; mezi nimi ocenění státu Izrael či německý kříž za zásluhy.
Ještě téměř ve svých 90 letech cestovala po světě, aby vyprávěla o osudu Anny Frankové a dalších pronásledovaných Židů z Amsterodamu. Zasazovala se o zastavení popírání holokaustu a rovněž musela vyvracet obvinění, že deník je výmysl.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist