Polská policie v pondělí nalezla ztracený nápis z brány bývalého koncentračního tábora a dnes muzea Osvětim-Březinka. Poicie v souvislosti s krádeží zatkla pět mužů, kteří byli již dříve trestaní, nejde však o sympatizanty neonacismu, jak se dříve spekulovalo.
Polské rádi RMF FM uvedlo, že za kráděži podle všeho stojí soukromý sběratel. "Byla to připravená, dobře zorganizovaná akce a nápis byl ukraden na objednávku," upozorňuje rádio. Hypotéza o "šíleném sběratelí" byla podle jeho reportérů základem vyšetřování od pátečního zmizení nápisu. "Ceduli si nejspíš objednal přes internet," dodává rádio.
Policie nicméně na pondělní tiskové konferenci tyto informace potvrdit. "To se vyjasní až během vyšetřování. Jediné je jisté - motivem byla snaha o zisk. Zloději už byli vícekrát trestáni.
Nápis, jenž je dodnes symbolem utrpení milionů lidí v době nacistické diktatury, policie podle mluvčí vypátrala na severu země. Rozřezán byl na tři kusy, z nichž každý obsahoval jedno slovo. Pětici podezřelých ve věku 20 až 39 let vyšetřovatelé nyní převážejí do Krakova k výslechu.
Další podrobnosti chce polská policie oznámit podle AP v pondělí na tiskové konferenci v Krakově v 09:00.
Odměna téměř tři čtvrtě milionu
Za informace vedoucí k nalezení nápisu vypsaly polské instituce odměnu celkem 115.000 zlotých (asi 726.250 korun). Jeho krádež vzbudila velké rozhořčení nejen v Polsku, ale i v zahraničí, zejména v Izraeli. Branou osvětimského vyhlazovacího tábora prošlo za druhé světové války přes milion Židů, většina z nich v něm zahynula.
Z brány bývalého vyhlazovacího tábora v Osvětimi zmizel nechvalně známý nápis - čtěte ZDE
Člověk bez osudu: Osvětim očima předčasně dospělého dítěte - čtěte ZDE
Nápis "Arbeit macht frei" vznikl v zámečnické dílně v koncentračním táboře. Písmena vytvořil vězeň Jan Liwacz. Na tabuli je obrácené písmeno "b" ve slově Arbeit, což mnozí vykládají jako skrytý výraz odporu vězňů proti nacistům. Nápis chtěli po osvobození Osvětimi v lednu 1945 odvézt sovětští vojáci, ale za láhev podomácku vyrobené kořalky ho jeho hlídač dal jednomu z bývalých vězňů. Podle odborníků má nevyčíslitelnou hodnotu.
Heslo "Arbeit macht frei" bylo umístěno i na vstupních bránách jiných koncentračních táborů, včetně Terezína.
Počet obětí se odhaduje až na 1,5 milionu
Koncentračním táborem v Osvětimi prošlo za druhé světové války podle historiků 1,1 milionu Židů, 140.000 politických vězňů z Polska, 20.000 Romů, 10.000 válečných zajatců ze Sovětského svazu a tisíce dalších vězňů jiných národností. Celkový počet obětí se odhaduje na 1,1 až 1,5 milionu osob, většinou Židů.
Tábor v Osvětimi-Březince je jedním ze symbolů nacistických zvěrstev. Tamní muzeum ročně navštíví více než milion lidí. Na jeho pozemku se dochovaly osobní věci vězňů a více než 150 budov, včetně plynových komor. Polsko ale nemá na jejich údržbu dost peněz. Letos proto vyzvalo ostatní země, aby mu pomohly. Německo minulý týden oznámilo, že dá na opravy tábora 60 milionů eur (asi 1,6 miliardy korun), což je polovina částky, které je podle správy muzea k zachování památníku potřeba. Česká vláda se letos v dubnu rozhodla přispět dvěma miliony korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist