Letadlo společnosti United Airlines bylo v neděli nuceno nouzově přistát na mezinárodním letišti v americkém Newarku poté, co se pilotovi nepodařilo vysunout všechna kola podvozku. Nikomu z cestujících ani z posádky se nic nestalo, informovala agentura DPA.

Letoun s 53 lidmi na palubě se chystal k plánovanému přistání v Newarku. Vysunula se však jen kola na levé straně letadla a vpředu na špičce. Jelikož selhala snaha zařízení za letu opravit, ohlásil pilot cestujícím, aby se připravili na nouzové přistání.

Airbus 319, letící z Chicaga, dosedl na ranvej poměrně bezpečně a pilotovi se podařilo stroj zabrzdit jen při jízdě po předních a levých kolech. Pak se letadlo překlopilo na pravé křídlo a cestující opustili palubu nouzovými východy.

Stroj zůstal v této poloze několik hodin, kdy odborníci zjišťovali, co problémy s vysunutím celého podvozku způsobilo. Zhruba na 20 minut po incidentu bylo letiště uzavřeno, pak byly zprovozněny dvě ze tří jeho ranvejí.


Cestující chválili pilota za bezpečné přistání, při kterém nedošlo k žádným zraněním. "Už jsem zažil mnohem horší přistání v Newarku. Tohle bylo neuvěřitelně hladké," popsal své pocity podle serveru The New York Times Paul Lasiuk. Další z cestujících podotkl, že pilot má u něho láhev šampaňského.

Letiště v Newarku, spojující New York se světem, je pátým nejfrekventovanějším mezinárodním letištěm v USA. Středem pozornosti se stalo již minulý týden, když jeden z jeho terminálů byl uzavřen kvůli muži, který se vyhnul bezpečnostní kontrole.