Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih nabídl teroristům z Al-Káidy působícím v Jemenu dialog, pokud složí zbraně a vzdají se násilí. Jemenská armáda minulý týden zintenzivnila tlak na teroristy působící hlavně v provinciích ve středu země. Saná chce dokázat, že se s Al-Káidou dokáže vypořádat, ačkoli situaci v zemi komplikují boje šíitských kmenů na severu a separatistické tendence na jihu, napsala agentura Reuters.

Tlak na Al-Káidu souvisí s atentátem, o nějž se neúspěšně v letadle do Detroitu v prosinci pokusil Nigerijec vycvičený pravděpodobně v Jemenu. USA slíbily, že zdvojnásobí pomoc Jemenu pro boj proti terorismu na 150 milionů dolarů, ale očekávají za to aktivní postup vůči Al-Káidě.

Sálih v rozhovoru, který v sobotu večer odvysílala televize v Abú Zabí, prohlásil, že "dialog je nejlepší metoda, a to i v případě Al-Káidy, pokud její členové složí zbraně a vrátí se k rozumu". "Jsme připraveni dohodnout se s každým, kdo se vzdá násilí a teroru," řekl.

Jemen se brání nátlaku USA

Podle odhadů se v hornatých částech Jemenu ovládaných tamními kmeny skrývá několik set členů Al-Káidy. Mnoho z nich má dobré vztahy s místním obyvatelstvem, takže armáda má omezené pole působnosti, nechce-li se dostat do střetu i s dobře vyzbrojenými kmeny.

Jemencům se moc nelíbí tlak USA na boj proti Al-Káidě. Jeden z prominentních duchovních šajch Abdal Madžíd Zindání při páteční modlitbě řekl, že Washington a OSN usilují o mezinárodní okupaci Jemenu. USA Zindáního kvůli jeho kontaktům s Al-Káidou považují za teroristu, ale je to Sálihův přítel. Vláda v Saná Zindáního příslušnost k Al-Káidě popírá.

Vrchní velitel amerických sil na Blízkém východě a ve Střední Asii David Petraeus v rozhovoru pro CNN potvrdil, že USA nemají v úmyslu vyslat do Jemenu armádu. Američané, kteří v Jemenu působí nyní, se podílejí jenom na výcviku jemenských jednotek. "Přejeme si, aby si hostitelská země s problémem poradila sama, nehodláme tam vyslat vojáky. Chceme ale pomoci a přispět k řešení," řekl generál.

CNN také s odvoláním na nejmenované americké zdroje sdělila, že Jemenu pomáhá v boji proti Al-Káidě americká rozvědka. Zatím nikdo v USA ale nepotvrdil, zda do bojů proti teroristům v Jemenu zasáhla také americká letadla. "Nebudeme zveřejňovat, jak Jemenu pomáháme, a neřeknu to dnes ani já," prohlásil Petraeus.

Jemenská armáda bojuje od léta na severu proti šíitským kmenům, které chtějí víc práv pro šíitskou menšinu. Boje jsou intenzivní a ve snaze zabránit jejich přelití na své území je do nich zapojena i armáda Saúdské Arábie.

Nepokoje panují také na jihu. Tamní separatisté vyhlásili na dnešek generální stávku a v mnoha městech panuje napětí. Největší je v Dalihu, kde byli při dnešních srážkách zraněni tři policisté. Cílem stávky je vymoci propuštění zatčených aktivistů. Patří k nim i majitel jednoho z největších listů, které v jižním Jemenu vycházejí. Ve věznicích je od srážek s gardisty minulý týden asi 50 lidí.