Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih nabídl teroristům z Al-Káidy působícím v Jemenu dialog, pokud složí zbraně a vzdají se násilí. Jemenská armáda minulý týden zintenzivnila tlak na teroristy působící hlavně v provinciích ve středu země. Saná chce dokázat, že se s Al-Káidou dokáže vypořádat, ačkoli situaci v zemi komplikují boje šíitských kmenů na severu a separatistické tendence na jihu, napsala agentura Reuters.
Tlak na Al-Káidu souvisí s atentátem, o nějž se neúspěšně v letadle do Detroitu v prosinci pokusil Nigerijec vycvičený pravděpodobně v Jemenu. USA slíbily, že zdvojnásobí pomoc Jemenu pro boj proti terorismu na 150 milionů dolarů, ale očekávají za to aktivní postup vůči Al-Káidě.
Sálih v rozhovoru, který v sobotu večer odvysílala televize v Abú Zabí, prohlásil, že "dialog je nejlepší metoda, a to i v případě Al-Káidy, pokud její členové složí zbraně a vrátí se k rozumu". "Jsme připraveni dohodnout se s každým, kdo se vzdá násilí a teroru," řekl.
Jemen se brání nátlaku USA
Podle odhadů se v hornatých částech Jemenu ovládaných tamními kmeny skrývá několik set členů Al-Káidy. Mnoho z nich má dobré vztahy s místním obyvatelstvem, takže armáda má omezené pole působnosti, nechce-li se dostat do střetu i s dobře vyzbrojenými kmeny.
Jemencům se moc nelíbí tlak USA na boj proti Al-Káidě. Jeden z prominentních duchovních šajch Abdal Madžíd Zindání při páteční modlitbě řekl, že Washington a OSN usilují o mezinárodní okupaci Jemenu. USA Zindáního kvůli jeho kontaktům s Al-Káidou považují za teroristu, ale je to Sálihův přítel. Vláda v Saná Zindáního příslušnost k Al-Káidě popírá.
Jemen odmítá vojáky USA. Nechceme být nový Afghánistán, říká vláda - čtěte ZDE
Mobilizace. Jemen vysílá do boje s al-Káidou tisíce vojáků - čtěte ZDE
USA otevřely v Jemenu třetí frontu proti teroru, hledají cíle pro letecké údery - čtěte ZDE
Vrchní velitel amerických sil na Blízkém východě a ve Střední Asii David Petraeus v rozhovoru pro CNN potvrdil, že USA nemají v úmyslu vyslat do Jemenu armádu. Američané, kteří v Jemenu působí nyní, se podílejí jenom na výcviku jemenských jednotek. "Přejeme si, aby si hostitelská země s problémem poradila sama, nehodláme tam vyslat vojáky. Chceme ale pomoci a přispět k řešení," řekl generál.
CNN také s odvoláním na nejmenované americké zdroje sdělila, že Jemenu pomáhá v boji proti Al-Káidě americká rozvědka. Zatím nikdo v USA ale nepotvrdil, zda do bojů proti teroristům v Jemenu zasáhla také americká letadla. "Nebudeme zveřejňovat, jak Jemenu pomáháme, a neřeknu to dnes ani já," prohlásil Petraeus.
Jemenská armáda bojuje od léta na severu proti šíitským kmenům, které chtějí víc práv pro šíitskou menšinu. Boje jsou intenzivní a ve snaze zabránit jejich přelití na své území je do nich zapojena i armáda Saúdské Arábie.
Nepokoje panují také na jihu. Tamní separatisté vyhlásili na dnešek generální stávku a v mnoha městech panuje napětí. Největší je v Dalihu, kde byli při dnešních srážkách zraněni tři policisté. Cílem stávky je vymoci propuštění zatčených aktivistů. Patří k nim i majitel jednoho z největších listů, které v jižním Jemenu vycházejí. Ve věznicích je od srážek s gardisty minulý týden asi 50 lidí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist