"Bystré lidi ve věku 18 až 34 let" chce do svých řad nalákat britská vládní zpravodajská služba GCHQ. Pro náborovou kampaň si zvolila nezvyklou cílovou skupinu – fanoušky videoher.
Své inzeráty bude tato organizace, která úzce spolupracuje i s MI5, po šest týdnů zveřejňovat na platformě Xbox Live, která mimo jiné umožňuje hrát řadu populárních "stříleček" – například nejnovější přírůstek protiteroristické série Call Of Duty nebo oblíbené přestřelky s krvežíznivými zombiemi Left 4 Dead 2.
Řada náborových kritérií, jako je "rychlé myšlení, řešení problémů a týmová práce" je totiž podle prohlášení GCHQ "reflektována ve zkušenostech z hraní videoher".
Britský list The Independent upozorňuje, že majitelé herních konzolí jsou skutečně příhodným publikem pro podobnou kampaň. Více než polovina z nich jsou totiž muži a asi třetině je mezi 18 a 34 lety.
"S ohledem na tyto fakta není divu, že americké ozbrojené složky používají virtuální realitu jako metodu náboru," píše list.
Myslet jako voják
Zatímco britská armáda totiž prozatím zveřejnila pouze online hru Začni myslet jako voják (Start Thinking Soldier), ozbrojené síly USA už od roku 2002 úspěšně distribuují hru Americká armáda (America’s Army).
"Chtěli jsme, aby děcka přišla do armády a cítila se jako kdyby tam už jednou byla. Hra je týmová záležitost a o tomtéž je i armáda," vysvětlil po zveřejnění hry její iniciátor plukovník Casey Wardynski. A zdá se, že jeho plán zafungoval.
"Třicet procent všech Američanů ve věku 16 až 24 let mělo pozitivnější názor na armádu díky této hře a navíc, což je ještě více ohromující, hra měla větší dopad na nábor než všechny další formy armádní inzerce dohromady," stojí ve výzkumu Institutu technologií v Massachusetts z roku 2008.
Lepší fén než videohry
Britská armáda zatím nad podobným krokem váhá, ne všichni totiž považují tyto metody za ideální. Podle amerického seržanta Jesse Hamiltona, který sloužil v Iráku v letech 2005-2006 jsou totiž i armádou vyvinuté videohry "velmi zavádějící a vzdálené od reality".
"Nemůžete simulovat ztrátu, kterou utrpíte, když vidíte lidi umírat," zdůrazňuje Hamilton. "Není příliš pravděpodobné, že se při hraní dostanete do přestřelky. Jediný způsob, jak simulovat to hrozné horko, je namířit si proti obličeji fén," dodává.
Do armády USA se hlásí nejvíc lidí od konce války ve Vietnamu. I díky krizi - čtěte ZDE
Tisíce nových vojáků pro Afghánistán? Obama rozhodne už za týden - čtěte ZDE
Bývalý major britské armády Neil Powell, který tento způsob náboru prosazuje, s ním ale nesouhlasí. "Naše armáda je vedená lidmi, kteří jsou stále příliš vzdálení mladým vojákům," uvedl pro server Eurogamer.
"Samozřejmě, že je kolem toho morální debata: všechno, co je pokusem o lákání mladých lidí do války bude obestřeno morální debatou. Nicméně, pokud přijmeme fakt, že jako společnost armádu potřebujeme, musíme se ujistit, že v ní máme dost lidí. A když si tuto práci lidé nevyberou kvůli věcem jako jsou nízké platy, špatné životní podmínky a podfinancování, musíme nějak provádět nábor," zdůraznil Powell.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist