Americký prezident Barack Obama vyhlásil kvůli takzvané prasečí chřipce v USA stav národní nouze. Toto opatření umožní zdravotníkům mimořádně překročit celostátní nařízení a v oblastech s velkým počtem pacientů rychle zasáhnout.
Podle posledních údajů amerického Centra pro kontrolu nemocí (CDC) v USA s chřipkou skončilo v nemocnici od konce srpna přes 21 800 lidí. Přes 2 400 nemocných zemřelo.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se ve světě dosud prokazatelně virem nové chřipky A(H1N1) nakazilo přes 415 000 osob. Nejméně 5 000 lidí mu podlehlo. Počty mohou být ve skutečnosti ale mnohem vyšší. Všichni nemocní totiž lékaře nenavštíví a testy nepodstoupí.
Návrh: S prasečí chřipkou k lékaři nechodit. Doktor dá neschopenku později - čtěte ZDE
První oběť prasečí chřipky v Česku měla fatální potíže se srdcem - čtěte ZDE
Obamovo vyhlášení stavu národní nouze jeho administrativa označila za preventivní opatření. Není to prý reakce na vypuknutí nějaké pandemie. Zdravotníci a příslušné úřady díky prezidentovu nařízení mohou v případě potřeby rozhodovat rychleji. Budou tak moci i při nákaze takzvanou prasečí chřipkou postupovat podobně jako při mimořádných situacích, tedy například jako při přírodních katastrofách. Přístup k péči se tak má usnadnit.
Prezident nechává nyní vypracovat návod, jak by nemocnice měly postupovat. Mohly by například změnit pravidla při přijímání pacientů. Nemusely by od nich požadovat před ošetřením tolik informací. Budou moci podniknout také kroky, které zabrání kontaktu nakažených chřipkovým virem s neinfikovanými pacienty. Prezidentovo vyhlášení umožní otevřít zdravotnické stanice třeba i ve školách či komunitních centrech.
Výrobci vakcín jsou ve skluzu
"Jako národ jsme se připravili na všech úrovních vlády, a jako jednotlivci a komunity podnikáme nevídané kroky, abychom zabránili hrozící pandemii," uvedl Obama ve svém vyhlášení. Dodal, že nemoc se šíří a počty nemocných na mnoha místech rostou, což představuje velkou zátěž pro zdravotní systém a jeho zdroje.
Nová chřipka se rozšířila plošně po celém území USA. Jen v několika málo státech se choroba vyskytuje jen lokálně či regionálně. USA chtějí co nejdříve zahájit očkování. Americká vláda na nákup 250 milionů vakcín vyčlenila přes dvě miliardy dolarů (35 miliard korun).
Část vakcín představují klasické injekce, část lidé dostanou jako nosní sprej. Podle původních plánů měly mít zdravotnické instituce do poloviny října k dispozici 120 milionů dávek. Výrobci jsou ale ve skluzu, takže jich dodali zatím jen 11 milionů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist