Fórum Světové zdravotnické organizace (WHO) nepřineslo během svého třídenního zasedání zrovna pozitivní závěry. Podle zdravotníků, kteří se sešli v mexickém Cancúnu, se nedá zastavit šíření viru mexické chřipky. Jediným pozitivem podle WHO je, že virus je ve většině případů "mírný" a mnoho lidí se z nákazy vyléčí.
Jak vyplynulo z fóra, kritická teď bude situace v Jižní Americe, kde se očekává chřipková sezóna. "V tuto chvíli evidujeme případy nákazy ve více než 100 zemích po celém světě a dalšímu šíření se nedá zabránit," zaznělo na úvod setkání zdravotnické organizace.
Británie: Tisíce nakažených denně
Na fóru se také hodnotily prognózy z Británie, podle kterých může být v této ostrovní zemi v srpnu každý den přes 100.000 nových případů nakažených. Britský ministr zdravotnictví Andy Burnham v té souvislosti uvedl, že se Británie již nebude snažit chřipku zastavit a přechází do nové fáze "léčení".
Co to znamená v praxi? Nebudou se uzavírat školy, kde se nákaza virem A(H1N1) vyskytne. Lidem z blízkosti nakažených se také nebudou podávat preventivně antivirotika a přetížené nemocniční laboratoře už nemusí potvrzovat nové případy testy. Antivirotika jako Tamiflu se budou používat jen k léčení nemocných.
"Počet případů se každý týden zdvojnásobuje. Podle tohoto trendu bychom mohli mít koncem srpna přes 100.000 nových případů denně," řekl Burnham.
Současně uvedl, že v srpnu by měla být k dispozici vakcína proti takzvané prasečí chřipce. Do konce roku by jí mělo být dost, aby mohl být očkován každý Brit.
V Británii bylo zatím 7447 případů nakažených
Británie patří k nejhůře postiženým zemím. Burnham potvrdil, že v Británii bylo registrováno 7447 případů, zatímco před týdnem to bylo 2905.Ve světě bylo dosud zaznamenáno přes 77.000 nemocných takzvanou prasečí chřipkou a 332 úmrtí. V Británii zemřeli na tuto chřipku tři lidé, ale všichni měli i jiné zdravotní problémy.
Podle nejnovějších odhadů ministerstva by v případě rychlého postupu nákazy mohlo na tuto chřipku zemřít v Británii až 40 lidí denně.
Nejvíce nakažených je v Londýně a Glasgow
Změna strategie byla s šířící se epidemií všeobecně očekávána. V nejhůře postižených místech, jako je Londýn či Glasgow, se již laboratorní zkoušky pro potvrzení viru A(H1N1) nepoužívaly.V Česku je zatím registrováno 15 případů onemocnění takzvanou prasečí chřipkou. Třináct infikovaných lidí se vrátilo ze Spojených států, dva pocítili obtíže po příletu z Japonska. Ani jedno onemocnění novou chřipkou, která jsou evidována v Česku, nemělo dosud těžký průběh.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist