Evropská komise se i v době rozruchu kolem Lisabonské smlouvy postavila ze Českou republiku. Zřejmě doporučí zemím Evropské unie zavedení víz pro kanadské diplomaty a držitele služebních pasů, neučiní-li Kanada do konce roku vstřícné kroky v zájmu snadnějšího vydávání víz pro Čechy a pokud jasně nestanoví opatření k obnovení bezvízového stavu s ČR.

Podle agentur ČTK a Reuters to vyplývá z návrhu zprávy analyzující česko-kanadský spor o víza.

Kanada jednostranně obnovila vízovou povinnost pro Čechy letos v červenci. "Tato vysoce politováníhodná situace by měla být uzavřena co možná nejrychleji," píše se v návrhu zprávy výkonného orgánu 27členného bloku.

Bude ale na jednotlivých zemích EU, zda případné doporučení komise na zavedení diplomatických víz vyslyší či nikoli. ČR už víza pro kanadské diplomaty v reakci na červencové rozhodnutí Ottawy zavedla.

V návrhu, jehož text se může změnit, komise Kanadu vybízí, aby obnovila své pracoviště v ČR, na němž by úřady víza prozatím vydávaly. Češi nyní musí kvůli vyřizování dokladů jezdit do Vídně.

"Komise vyzývá Kanadu, aby stanovila jasná opatření, k nimž hodlá v blízké budoucnosti přistoupit v zájmu zrušení vízového požadavku vůči českým občanům," uvádí také návrh.

Kdy přesně by se měla komise návrhem zprávy zabývat, není zatím podle mluvčího komise Micheleho Cerconeho stanoveno. O dokumentu by se ale měli už v pátek v Lucemburku bavit ministři vnitra zemí EU.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist