Budoucnost americké protiraketové obrany v Evropě je zajištěná. Ve článku na webových stránkách listu The New York Times, který se má dnes objevit v tiskové verzi deníku, to píše ministr obrany USA Robert Gates. Podle něj USA nelikvidují, nýbrž naopak "posilují" systém americké protiraketové obrany v Evropě.

Podle Gatese bude první fáze rozmisťování nově plánovaného systému mobilních raket v Evropě dokončena do roku 2011, což je prý o čtyři roky dříve, než by stál dříve plánovaný protiraketový deštník. V tomto kontextu Gates dodává, že opožďující se ratifikace smluv v Praze a Varšavě by prý "starý projekt" ještě opozdila o další nejméně dva roky.

USA minulý týden oznámily, že odstupují od dosavadních plánů na vybudování radarové části a sila s antiraketami v ČR, respektive v Polsku. Místo nich chce Washington v Evropě rozmístit mobilnější protiraketové střely, které by měly být nejprve na lodích a později i na souši.

"Ti, kteří říkají, že opouštíme (systém) protiraketové obrany v Evropě, jsou buď špatně informováni, nebo špatně interpretují to, co děláme," píše Gates. "Fakta jsou jasná: Americká protiraketová obrana na (evropském) kontinentu bude pokračovat. A to nejen ve střední Evropě, což bude velmi pravděpodobně místo pro umístění nových raket SM-3, ale také, jak doufáme, v jiných členských státech NATO," dodává šéf Pentagonu.

Gates nově navrhovaný systém, kterému prý dal prezident Barack Obama přednost také na jeho doporučení, silně obhajuje. "Pevná radarová základna, která byla původně plánována pro Českou republiku, by byla mnohem méně adaptovatelná než letecké senzory a senzory v kosmu a na souši, které plánujeme využít nyní," říká ministr.

Podle něj navíc "každá fáze tohoto plánu bude znamenat (rozmístění) mnoha střel SM-3, a to na rozdíl od starého plánu rozmístění deseti pozemních antiraket (v Polsku)," dodává. Tento druh obrany prý bude mnohem efektivnější v případě, že by nepřítel vystřelil mnoho raket najednou, což je podle něj pravděpodobné právě třeba v případě potenciálního útoku z Íránu.

Podle Gatese už "esemtrojky" prošly osmi úspěšnými testy od roku 2007. "Budeme pokračovat v jejich vývoji, aby byly schopny zasáhnout proti raketám dlouhého doletu jako jsou (rakety) IBCM," tvrdí ministr. Nyní jsou podle něj střely SM-3 schopny zasáhnout proti raketám krátkého a středního doletu, což je prý "velmi reálná hrozba" pro Evropu i americké vojáky rozmístěné na kontinentu.

Gates nicméně dodává, že USA budou i nadále pokračovat ve výzkumu a vývoji toho typu sila s antiraketami, který měl být vybudován v Polsku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist