Desetitisíce Íránců v centru Teheránu demonstrovaly na podporu opozičního vůdce Míra Hosejna Músávího. Jde o první masovou akci íránské opozice od poloviny července, kdy zeslábly protesty proti vítězství Mahmúda Ahmadínežáda v prezidentských volbách.

Policisté rozháněli slzným plynem a obušky nespokojence, kteří po nich házeli kameny a zapalovali popelnice a motorky. Nejméně deset lidí bylo zatčeno.

Obhájci stávajícího režimu na demonstraci mimo jiné napadli bývalého íránského reformátorského prezidenta Mohammada Chátamího. Útočníci mu srazili turban, nezranili ho však, protože jim v tom zabránili exprezidentovi příznivci. Rozhořčení provládní stoupenci zaútočili i na automobil opozičního vůdce Músávího, pěstmi vyrazili okénka vozu a za skandování "Smrt pokrytci Músávímu" ho přiměli demonstraci opustit.

Opoziční stoupenci využili dnešních oslav Dne Jeruzaléma, konaných každoročně na podporu Palestinců, k novému vyjádření protestu proti prezidentovi Ahmadínežádovi a k podpoře hlavního opozičního kandidáta z nedávných prezidentských voleb Músávího.

Početný dav přišel do teheránských ulic podpořit i Ahmadínežáda. Jeho přívrženci pokřikovali tradiční hesla "Smrt Americe" a "Smrt Izraeli" a vyslechli si prezidentův projev před pátečními modlitbami.

Ahmadínežád zopakoval své tvrzení, že holokaust je "lež" vymyšlená jako záminka k vytvoření židovského státu, jemuž mají Íránci náboženskou povinnost stavět se na odpor. "(Holokaust jako) Záminka k vytvoření sionistického režimu (Izraele) je falešná... Je to lež založená na neprokazatelném, smyšleném tvrzení," prohlásil.

Jako první na to zareagovala Británie. Její ministr zahraničí David Miliband výroky označil za odporné. "Svět se musí těmto urážkám postavit. Takový výbuch není hoden íránského vůdce," řekl.

Nepřijatelné výroky

Milibandův německý protějšek Frank-Walter Steinmeier označil Ahmadínežádovy výroky za nepřijatelné. "Je se svými nepřijatelnými tirádami hanbou své země. Musíme jeho čirý antisemitismus společně odsoudit."

Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs považuje Ahmadínežádova slova za "nepodložené nenávistné lži", jak to řekl v červnu při káhirském projevu určeném muslimům prezident Barack Obama o popíračích holokaustu. Podle Gibbse Ahmadínežád takovými výroky přispívá k další izolaci Íránu od zbytku světa.

K Ahmadínežádovi se naopak připojil vůdce libanonského Hizballáhu Hasan Nasralláh, který řekl, že Izrael je "nelegální celek a rakovinný nádor, jehož existence musí být ukončena".

V Íránu panuje napjatá situace od červnových prezidentských voleb, v nichž obhájil svůj mandát Ahmadínežád. Opozice prohlásila, že hlasování bylo poznamenáno podvody, a svolala masové povolební protesty, proti nimž tvrdě zakročila policie. Íránské úřady přiznaly, že zatčeny byly 4000 lidí a zabity asi tři desítky, opozice hovoří o více než 70 mrtvých.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist