Maďarský ministr zahraničí Péter Balázs ve čtvrtek vyjádřil údiv nad kritikou nejvyšších slovenských diplomatů ohledně cesty maďarského prezidenta Lászla Solyoma do Komárna. Návštěva je plánována na pátek, na den výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, které se tehdy zúčastnila i maďarská vojska. Informovala o tom agentura MTI.

Mluvčí maďarského ministerstva zahraničí Lajos Kohári uvedl, že pro Maďarsko byla slovenská reakce velmi překvapivá, protože prý o cestě Sólyoma do Komárna byli předem informováni slovenští představitelé a během příprav se neozvaly žádné námitky - až ve středu.

Slovenský prezident Ivan Gašparovič, premiér Robert Fico a předseda parlamentu Pavol Paška plánovanou návštěvu maďarského prezidenta ve středečním prohlášení označili za vědomou provokaci vůči Slovensku. Uvedli také, že tento den nepovažují maďarského prezidenta za vítaného hosta. Opoziční Strana maďarské koalice (SMK) považuje tyto výroky za nebezpečné a nezodpovědné, protože prý nabádají slovenské extremisty, aby v Komárně vyvolali konflikt.

Přes projevené výhrady však slovenská strana podle mluvčího slovenského ministerstva zahraničí Petera Stana návštěvu hlavy maďarského státu zabezpečí podle běžné diplomatické praxe.

Sólyom má v jihoslovenském Komárně odhalit jezdeckou sochu zakladatele uherského státu krále Štěpána I.

"Maďarsko chápe a respektuje pocity Slovenska ohledně vojenské intervence v roce 1968," řekl mluvčí maďarského ministerstva zahraničí. Připomněl také, že se prezident Sólyom minulý rok u příležitosti 40. výročí vojenské intervence, které se zúčastnili i Maďaři, omluvil Čechům i Slovákům.

Spor v otázce menšin vyvolal mezi Maďarskem a Slovenskem v červnu přijatý jazykový zákon, který umožňuje na Slovensku od září trestat prohřešky proti slovenštině finanční pokutou. Tento zákon před časem kritizoval maďarský prezident i někteří další maďarští politici a zabýval se jím také Evropský parlament.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist