Plánovaná soukromá návštěva maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma v podunajském Komárně, která se má odehrát 21. srpna, je podle nejvyšších slovenských představitelů nevhodná. Sólyom prý není na Slovensku vítaným hostem v den výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Invaze v roce 1968 se totiž účastnila i maďarská armáda. Dlouhodobé napětí mezi Slovenskem a Maďarskem tak zřejmě dosáhlo nového vrcholu.
Sólyom má během své návštěvy odhalit sochu zakladatele uherského státu krále Štěpána I. Svatého. Návštěva se má uskutečnit v době, kdy oboustranné vztahy zatěžuje polemika kolem slovenského jazykového zákona. Budapešť je přesvědčena, že zákon znevýhodňuje početnou maďarskou menšinu na Slovensku, a obrátila se kvůli němu mimo jiné na OSN.
Na Slovensku hrozí velké pokuty za prohřešky proti slovenštině - čtěte ZDE
Slovenští učitelé chtějí zrušit ypsilon. Stálo by to víc než přechod na euro - čtěte ZDE
"Takto organizovanou návštěvu vnímáme jako vědomou provokaci vůči Slovensku a nemůžeme převzít odpovědnost za důsledky, které ponese, včetně zhoršení slovensko-maďarských vztahů," uvedli ve středečním prohlášení slovenský prezident Ivan Gašparovič, ministerský předseda Robert Fico a předseda parlamentu Pavol Paška. Výběr termínu je podle nich z historického hlediska necitlivý a netaktní krok vůči Slovensku. Sólyomovi také vyčítají, že neprojevil zájem setkat se během připravované návštěvy s oficiálními slovenskými představiteli.
V dokumentu slovenského vedení se dále uvádí, že Slovensko je už několik týdnů vystaveno "hrubým a nevybíravým útokům oficiálních představitelů Maďarska včetně prezidenta Sólyoma" a že "Maďarská republika spustila proti Slovensku bezpříkladnou diskreditační mezinárodní kampaň, založenou na vědomé dezinterpretaci novely zákona o státním jazyku".
Sólyom i ve středu kritizoval změny ve slovenském jazykovém zákonu, který posiluje postavení slovenštiny například v úředním styku. Nechal se slyšet, že Maďarsko by mělo svým krajanům v zahraničí zajistit, aby mohli na úřadech používat maďarštinu. Na Slovensku žije přes půl milionu etnických Maďarů. Ti tak tvoří asi desetinu obyvatelstva Slovenska.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist