Při útoku sebevražedného atentátníka na policejní stanici v Nazrani, bývalém hlavním městě jihoruského Ingušska, zahynulo nejméně dvacet lidí. Asi šedesát bylo zraněno. Informovala o tom agentura RIA Novosti.

Mezi oběťmi a zraněnými jsou policisté a obyvatelé nedalekého pětipatrového domu. Dosud se navíc nepodařilo uhasit požár budovy a další osoby mohou být zavaleny v troskách, upozorňují ingušské úřady.

K explozi automobilu před budovou došlo v pondělí ráno, v době, kdy na dvoře policejní stanice probíhalo rozdílení úkolů. Výbuch vyhloubil kráter o průměru čtyř metrů a hloubce až dva metry.

Vyšetřovatelé původně uváděli, že nálož měla razanci odpovídající asi dvaceti kilogramům TNT. Agentura ITAR-TASS později s odvoláním na jednoho z členů vyšetřovacího týmu napsala, že výbušnina měla patrně mnohem větší sílu.

Ingušskem zmítají podobné teroristické činy již několik měsíců. V červnu byl při pokusu o atentát těžce zraněn ingušský prezident Junus-Bek Jevkurov. Do úřadu se vrátil teprve ve čtvrtek 13. srpna, ve stejný den byl ve své kanceláři zastřelen ingušský ministr stavebnictví Ruslan Amerchanov.

K útokům a atentátům se nikdo nepřihlásil, ruská média i vyšetřovatelé však předpokládají, že za většinou z nich stojí islámští fundamentalisté.

Vedle Ingušska zmítá násilí mířené proti policistům a oficiálním představitelům také s dalším sousedem Čečenska, Dagestánskou republikou. V pátek zde při přestřelce a výbuších přišlo o život osm policistů, sedm žen bylo zastřeleno v sauně.