Podněcovali v zemi protesty, které následovaly po volbách. Takové obvinění uvalily íránské úřady na několik zaměstnanců britské ambasády v Teheránu. Britské ministerstvo zahraničí informovalo, že již začalo situaci řešit.

Írán se k tomuto kroku uchýlil pět dní poté, co vyšlo najevo, že nechal zatknout devět zaměstnanců velvyslanectví.  

Evropské vlády nyní uvažují o tom, že povolají z Teheránu dočasně zpět své velvyslance v reakci na počínání tamní administrativy prezidenta Ahmadínežáda.

Hlava Íránu obvinila po volbách Západ, že se vměšuje do prezidentských voleb a vnitřních záležitostí v zemi. Írán ze stejných důvodů před necelými dvěma týdny vyhostil ze země dva britské diplomaty. Londýn nelenil a podnikl to samé. Teherán pak o víkendu prohlásil, že s Británií hodlá omezit veškeré diplomatické styky. 

Íránský režim na začátku týdne pět z devíti zadržených zaměstnanců britské ambasády propustil, zbytek dál vyslýchal. Británii zároveň nazval svým největším nepřítelem ze všech nepřátel. 

"Máme fotografie a video určitých zaměstnanců ambasády, kteří mezi demonstranty v ulicích podněcovali protesty a pak se podíleli na výrobě smyšlených zpráv, která pak západní média vysílala do světa," uvedl íránský ministr. Posléze doplnil, že jedinci "pochopitelně podstoupí proces".

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist