Íránské úřady v pondělí souhlasily, že přezkoumají výsledky pátečních voleb, poté co i nejvyšší vůdce země ajatolláh Chameneí vyzval k prošetření obvinění z manipulace z hlasy.

Neúspěšný prezidentský kandidát Mir Hosajn Músáví mezitím v pondělí musel oficiáně zrušit pondělní shromáždění, na kterém chtěl promluvit ke svým příznivcům.

Vláda plánovanou manifestaci označila za ilegální, s prohlášením, že ho "plánují protistátní živly". Proti velké manifestaci opozice by tvrdě zasáhla policie.

Músáví zároveň ale vzkázal, že na původně plánované místo dorazí, aby uklidnil své příznivce a dohlédl na pokojné protesty.

Chameneí vyzval ke klidu

Během víkendu ozbrojené složky likvidovaly nepokoje a demonstrace, kdy s pokřikem "smrt diktátorovi" v ulicích Teheránu protestovaly skupiny íránských příznivců opozice proti ohlášenému vítězství dosavadního prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Policie proti nim zasahovala obušky a slzným plynem a vypálila také několik ran do vzduchu.

V pondělí vyzval duchovní vůdce země ajatolláh Alí Chameneí opozici v čele s Músavím, aby prosazovali svoje stížnosti na neregulérnost voleb, ale činili tak poklidně a v rámci zákona.

"Pochopitelně by měly být stížnosti na průběh voleb řešeny, a to zákonnými cestami," měl Chameneí podle agentury Reuters říct na schůzce Músávímu. Ten už podal oficiální žádost o anulování výsledků voleb a vyhlášení nových.

Podle CNN dokonce Chameneí nařídil přezkoumat průběh voleb a vyšetřit obvinění z manipulace s hlasy ve prospěch Ahmadínežáda.

Přitom už o víkendu ajatolláh plně požehnal výsledkům voleb, bez podpory Chameneího by Ahmadínežád ani nemohl zvítězit, a označil je za "božský zázrak".

Prezident Ahmadínežd sice páteční volby vyhrál, opozice se s tím ale nehodlá smířit a poukazuje na údajné podvody a manipulaci s hlasy. Svého rivala Ahmadínežád porazil Músáví už v prvním kole ziskem 62 procent hlasů a příznivci reformistů se diví, kam se poděly jejich hlasy.

Už před volbami na podporu malíře a architekta Músávího demonstrovaly statisíce lidí, podle úřadů ale nakonec získal jen 34 procent hlasů.

Největší nepokoje od revoluce

Předvolební nadšení v ulicích Teheránu a naděje, že Írán ukáže svoji svobodnější tvář, se ale po vyhlášení výsledků voleb otočily v bouřlivé protesty, které metropolí i dalšími městy zmítaly celý víkend. Podle pozorovatelů by mohlo dokonce jít o nejsilnější nepokoje za třicet let vlády islamistů. Při demonstracích bylo zatčeno na 170 lidí.

Podle prezidenta Ahmadínežáda ale byl průběh voleb i jejich výsledky v pořádku. Na jeho podporu a v oslavách vítězství se také sešly desetitisíce lidí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist