Chci najít nový začátek mezi Spojenýmu státy a islámským světem...takový, který bude založený na vzájemné úctě a nebude si konkurovat. Taková byla klíčová myšlenka projevu, který ve čtvrtek adresoval Barack Obama na univerzitě v Káhiře muslimům.

"Vztahy USA a muslimské obce se překrývají a vycházejí ze stejných zásad," zdůraznil americký prezident a připomněl, že čerpá z vlastní zkušenosti. "Byl jsem vychováván v křesťanství, ale můj otec měl islámské kořeny,"dodal. 

"Nejsme ve válce s islámem. Odmítáme ale násilnosti, kterých se dopouštějí extremisté, a mojí povinností je chránit americký lid před těmito aktivitami," zopakoval Obama svá dřívější slova adresovaná muslimskému světu a znovu se v té souvislosti dotknul citlivé otázky Afghánistánu a "tvrdohlavosti" teroristické sítě al-Káida.

Prezident zdůraznil, že v zemi rozhodně nezůstanou spojenecká vojska, extremismus podle jeho slov nelze vyřešit armádou.

"Investujeme proto 1,5 miliardy dolarů ročně na infrastrukturu, školství a další nezbytné oblasti," slíbila hlava Spojených států. Podobná částka má podle něj putovat také na obnovu postižených oblastí Pákistánu. 

Usáma se opět ozval 

Na Obamovo vyjádření o jednotě náboženství a o extremismu reagoval  už během projevu šéf teroristické sítě al-Káidy Usáma bin Ládin.

Podle arabské televize al-Džazíra vyzval muslimy, aby bojovali se spojenci Západu a také proti ateistům.  Zároveň je varoval před spojenectvím s křesťany a židy. 

Slova nejhledanějšího muže světa přišla jen den poté, co na zveřejněné videonahrávce uvedl, že Obama i Bush zvyšují nenávist muslimů vůči USA. 

"Trpěli muslimové i křesťani"

Teprve po problematice extremismu se prezident Obama obrátil k části vystoupení, na které s napětím čekali především analytici - ke konfliktu na Blízkém východě.

"Palestinci se musí zříci násilí proti Izraeli a Izrael by měl ukončit výstavbu na západním břehu, která podkopává snahy o mír," zdůraznil Obama. Prezident také znovu zopakoval, že vytvoření dvou států je jediným východiskem ze situace.

"Palestina musí vybudovat svou vlastní administrativu, ale zároveň musí uznat právo Izraele na existenci," dodal. "Musíme všichni pracovat na tom, aby Jeruzalém byl jednou bezpečným místem pro arabské i židovské děti."

"Írán musí mít přístup k jaderné energetice" 

V souvislosti s bezpečností v muslimském i okolním světě se Barack Obama vrátil k jaderným zbraním. "Každý stát má právo rozvíjet svou jadernou energetiku," domnívá se prezident.

Podle něj to platí i v případě Íránu, avšak za předpokladu, že tak Teherán bude činit ve shodě se závazky vyplývajícími ze členství ve Smlouvě o nešíření jaderných zbraní.

Barack Obama tak jako vůbec první prezident Spojených států podal Íráncům ruku a týden před volbami je znovu vyzval ke spolupráci.

Učinil tak i přes prohlášení íránského duchovního ajatolláha Alí Chameneího, který krátce před projevem řekl, že "národy této části světa Ameriku hluboce nenávidí. Nezmění se to, ani když budou její představitelé pronášet sladké a krásné projevy určené muslimům."

U Arabů prezident (ne)obstojí

Analytici v souvislosti s dlouho očekávaným projevem Baracka Obamy v Káhiře předvídali, že se bude točit zejména okolo izraelsko-arabského konfliktu a jeho překonání. "Až 60 procent Egypťanů se domnívá, že největším problémem, před nímž stojí jejich země je právě konflikt na Blízkém východě," upozorňoval před prezidentovým důležitým vystoupením ředitel Arabské institutu v USA James Zogby.

"Egypt chce slyšet, co Spojené státy udělají pro zlepšení situace," zdůrazňoval Zogby.

Další odborníci hovořili o tom, že hlavní otázkou v arabském světě je Írán. "Pro většinu muslimů je stěžejní věcí Írán, samozřejmě se zajímají i o Palestinu, ale na pořadu dne je íránská otázka," uvedl pro CNN čelní představitel americké židovské organizace Malcolm Hoenlain.

Někteří vyjádřili před projevem názor, že Obama dokáže svou řečí uspokojit jak Araby, tak židy. "Myslím, že se mu povede uklidnit obě dvě strany konfliktu, protože prezident od začátku razí strategii, která mluví o vítězství muslimů i Izraele," uvedl demokratický senátor, žid a blízký spolupracovník Obamy Robert Wexler.