Konflikt mezi Gruzií a Ruskem neskončil ani úterním oficiálním uzavřením příměří. Z válečného bojiště se jen více pozornosti přesouvá k výrokům politiků a diplomatů.

Americký prezident George Bush vyjádřil ve středu znepokojení nad tím, že Rusko by v Gruzii mohlo porušovat sjednané příměří. Na znak podpory Gruzie vyslal do Tbilisi ministryni zahraničí Condoleezzu Riceovou a oznámil zahájení humanitárních dodávek.

Reakce na Bushe z Moskvy: Vyberte si partnera  

Tento krok si vyložily obě válčící strany jinak. Gruzínský prezident Michail Saakašvili jako příslib, že americká armáda převezme kontrolu nad gruzínskými přístavy a letišti, což Američané vzápětí popřeli. Ruského ministra zahraničí zase Bushova slova ponoukla k výroku, že si USA budou muset vybrat, koho chtějí za partnera. "Chápeme, že nynější gruzínské vedení je speciálním projektem Spojených států, ale jednou si USA budou muset vybrat mezi tím, že budou bránit svou prestiž v souvislosti s virtuálním plánem, anebo reálným partnerstvím, jež vyžaduje společné akce," řekl podle agentury Reuters Lavrov.

AUDIO: Poslechněte si ZDE autentickou výpověď českého novináře přepadeného v Gruzii 

rusko-armada-mapa-gruzie-invaze__192x128_.jpg

Obě znepřátelené země nadále pokračují ve vzájemném obviňování a vydávání protichůdných zpráv.

Gruzínská vláda Moskvu obvinila, že ve středu znovu vyslala do Gori několik desítek ruských tanků, které město ostřelovaly. To Kreml důsledně popřel.

Ozbrojený konflikt si podle prvních oficiálních informací vyžádal 175 gruzínských obětí a zatím neznámý počet Osetinců. Ruská armáda hovoří o ztrátě 74 svých vojáků. Dalších 171 mělo utrpět zranění.

Juščenkova briskní reakce

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko ve středu prohlásil, že lodě ruské černomořské flotily, které vypluly ke gruzínskému pobřeží, budou potřebovat od ukrajinských úřadů povolení k tomu, aby se mohly vrátit do domovské základny na Ukrajině, kterou si Moskva od Kyjeva pronajala. Rusko ukrajinské opatření vzápětí označilo za "vážné protiruské rozhodnutí".
 
"Ukrajinské vedení přijalo nové závažné protiruské rozhodnutí," reagovalo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. Podle Moskvy "inovace zavedené Kyjevem" velmi vážně zkomplikují praktické aktivity flotily. To je podle Moskvy v příkrém rozporu s duchem a literou rusko-ukrajinské smlouvy z roku 1997.
 

SLEDOVALI JSME ON-LINE STŘEDEČNÍ VÝVOJ PO UZAVŘENÍ PŘÍMĚŘÍ

20:53  Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že Spojené státy si musejí vybrat mezi partnerstvím s Moskvou anebo s gruzínským vedením, přičemž partnerství s Gruzií označil za "virtuální projekt". "Chápeme, že nynější gruzínské vedení je speciálním projektem Spojených států, ale jednou si USA budou muset vybrat mezi tím, že budou bránit svou prestiž v souvislosti s virtuálním plánem, anebo reálným partnerstvím, jež vyžaduje společné akce," řekl podle agentury Reuters Lavrov novinářům.

19:38  Americké ministerstvo obrany sdělilo, že nemá v úmyslu kontrolovat gruzínské přístavy a letiště. Reagovalo tak na prohlášení gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho.

19:10 Podle gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho znamená příslib amerického prezidenta George Bushe vyslat do Gruzie humanitární pomoc, že americká armáda převezme kontrolu nad gruzínskými přístavy a letišti. Saakašvili to uvedl v televizním projevu.

18:30 Gruzínský prezident Michail Saakašvili varoval Evropu, že invaze ruských tanků do Gruzie byla z hlediska Moskvy jen nácvikem obdobného postupu Ruska do Pobaltí a na Ukrajinu. Bývalý gruzínský prezident Eduard Ševardnadze v rozhovoru pro německý tisk řekl, že jeho nástupce Saakašvili má spoluvinu na eskalaci konfliktu v Zakavkazsku. Zároveň varoval před vyvoláním dalšího kola jaderného zbrojení a odmítl i rozšíření amerického protiraketového štítu do Česka a Polska.  

17:30 Spojené státy oznámily zahájení americké humanitární pomoci Gruzíncům a důrazně požádaly Moskvu, aby ji v plném rozsahu umožnila.

17:10 Americký prezident George Bush vyjádřil znepokojení nad možným porušováním příměří ruskou stranou a vyzval Moskvu k neprodlenému splnění přijatých závazků. Zároveň varoval Rusko před případnými důsledky její vojenské akce proti Gruzii.

16:20 Zahraniční média potvrdila, že Gruzií se pohybují ruské obrněné transportéry. Ty se podle CNN vydaly jižním směrem od města Gori ke středu země. Jednotky pravděpodobně směřují k vojenské základně v oblasti. Moskva důrazně popřela, že by konvoj mířil do gruzínské metropole Tbilisi. Tu už podle všeho minul.

15:30 Koflikt  v Jižní Osetii zasáhl také české novináře. Týdeník Reflex ve středu odpoledne oznámil, že několik hodin neměl žádné informace o svých dvou reportérech přítomných v Gruzii. Posléze vyšlo najevo, že novinářům bylo ukradeno auto a vybavení, ale oba jsou v pořádku.

14:50 Ministři zahraničí zemí Evropské unie jsou připraveni vyslat mírové jednotky do Gruzie. Po mimořádném zasedání ministrů v Bruselu to uvedla agentura Reuters s odvoláním na irskou delegaci. Česká republika se chce do těchto mírových sil zapojit, řekl ČTK telefonicky z Bruselu ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
"Jakmile se toto bude realizovat, se na tom podílet budeme," prohlásil šéf české diplomacie. Schwarzenberg neuvedl, kolik Čechů by se operace mohlo zúčastnit. Praha se podle něj rozhodne, až budou známy návrhy ostatních. "Pak vám můžu říct konkrétní čísla, teď je to ještě předčasné," zdůraznil český ministr.

14:40 Podle stanice BBC jsou v Gori přítomní ruští vojáci, včetně tanků. Reportér BBC také dodal, že v Gori tanky ničí vojenská stanoviště. Prchající lidé si prý stěžovali i na rabování a násilnosti. Ve městě hoří několik budov a situace v přilehlých vesnicích je údajně ještě horší.

Jeden svědek dokonce uvedl, že viděl konvoj ruských vojenských vozidel jedoucích směrem k hlavnímu městu Gruzie Tbilisi.

14:30 Agentura AP cituje očité svědky, podle kterých konvoj ruských ozbrojenců postupuje dále do gruzínského vnitrozemí. Moskva nadále popírá jakoukoli přítomnost svých jednotek v Gruzii.

14:15 Spojené státy na začátek příštího týdne svolaly schůzku Severoatlantické aliance, která se bude věnovat situaci v Gruzii. Rusko k jednání přizváno nebude.

13:40 Spojené státy uvedly, že mají z důvěryhodného zdroje informace o pokračujícím násilí v Jižní Osetii. "Máme zprávy o vypalování vesnic, střelbě a zabíjení civilistů," řekl na tiskové konferenci americký vyslanec. Zároveň vybídl Rusko, aby "zarazilo řádění" "ujistilo se, že jeho vojáci nepoužívají násilí".

13:35 "Neposíláme do Gori žádné vojenské jednotky, ani mírovou misi," zopakoval agentuře Reuters mluvčí ruské diplomacie.

13:25 Stejně jako šéf francouzské diplomacie Bernard Kouchner se i většina ministrů zahraničí EU shodla na vyslání pozorovatelů a mírové mise do Gruzie. To by podle Unie mělo pomoci udržet křehké příměří.

13:15 Ruské ministerstvo zahraničí trvá na tom, že v gruzínském městě Gori už nejsou žádné ruské vojenské jednotky. Moskva popřela gruzínské zprávy, že do města i po ukončení příměří vjely ruské tanky.

12:30 Vyděšení obyvatelé podle BBC nadále opouštějí gruzínské město Gori, do kterého údajně dopoledne vjely ruské tanky a ozývala se další střelba. Zpravodajové přímo z města hlásí řadu případů rabování a násilí na uprchlících.

11:45 Britský ministr zahraničí David Miliband zase oznámil, že "sedmadvacítka" by se měla v září rozhodnout, zda bude pokračovat v rozhovorech o strategickém partnerství s Ruskem.

11:25 Šéf francouzské diplomacie Bernard Kouchner se před dnešní mimořádnou schůzkou ministrů zahraničí EU v Bruselu, svolanou kvůli rusko-gruzínskému konfliktu, vyslovil pro vyslání pozorovací mise EU do separatistické Jižní Osetie. Tato mise by podle něj měla dohlížet na dodržování příměří.

10:50 Podle agenturních zpráv se z Gori ozývá střelba, ruská armáda se na místě opevňuje.

10:45 Do Gori údajně vjely ruské tanky. Informaci však nikdo nepotvrdil. Zatímco podle agentury Reuters uvedli svědci, že na místě je klid, Gruzie ohlásila, že do severogruzínského města vjelo už před desátou hodinou našeho času 50 ruských tanků.

10:00 Lavrov potrvdil změny smlouvy mezi Moskvou a Tbilisi. Rusko souhlasilo s pozměněnými podmínkami míru.

0:00 - Gruzie přijala mírový plán navrženy Paříží a Moskvou. V šesti bodech zde bylo nastíněno urovnání konfliktu. Plán předpokládá stažení ruských i gruzínských sil na původní pozce před vypuknutím bojů před pěti dny. VÍCE ČTETE ZDE


Přečtěte si na našich stránkách, co se doposud událo na hranicích Evropy a jak se ke konfliktu staví světoví diplomaté.

Rusko-gruzínský konflikt - POHROMADĚ a PŘEHLEDNĚ