Přesně v pátek o půlnoci po dvou letech vyprší zbrojní embargo EU uvalené na dodávky zbraní syrské opozici. Od té chvíle zodpovědnost za zásilky rebelům přejde na jednotlivé státy.

Zrušení embarga syrský vládní režim tvrdě odsoudil, je to prý překážka mezinárodních snah o nalezení politického řešení krize a jasná podpora teroristů.

Jak ale jen pár dní poté potvrdil sám prezident Bašár Asad, jeho armáda získala od Ruska protiletadlové rakety S-300. Ruská strana to popřela, poradce Vladimira Putina nicméně prohlásil, že Moskva má právo Sýrii zbraně dodávat.

Rusko navíc dodá Sýrii asi deset bojových letadel MiG-29 podle předchozího kontraktu. Podle ruské agentury Sergej Korotkov upřesnil, že Rusko dodá stroje MiG-29MM2 a že v Moskvě je nyní syrská delegace a dojednává detaily kontraktu. "Myslím, že budou dodána do Sýrie, jedná se o více než deset letadel," citoval Korotkova Interfax.

Ozbrojený konflikt mezi opozicí a syrskou vládou, který mnozí odborníci označují za občanskou válku, vypukl v březnu před dvěma lety. I když se zprávy přicházející ze Sýrie téměř nedají ověřit, mezinárodní organizace a pozorovatelé mluví o více než 90 tisících obětí a o milionech uprchlíků.

Součástí uvalených sankcí je zákaz přistávání jakýchkoli syrských nákladních letadel na letištích EU. Jednotlivé státy jsou povinny prohlédnout lodě nebo letadla směřující do Sýrie při podezření, že převážejí zbraně. Zmrazen je majetek 54 skupin a 179 jednotlivců, kteří nesou hlavní odpovědnost za situaci v Sýrii. A je zakázán také export monitorovacího materiálu.

Ideální prezidentský pár

Bašár Asad se kvůli přetrvávajícím bojům ukrývá na neznámém místě, oficiální zdroje ale tvrdí, že se neschovává, že je stále v Damašku.

Jeho kdysi uznávaná a opěvovaná krásná manželka Asma, která ve velkém rozhovoru pro magazín Vogue vydaném ve stejný měsíc, kdy se v ulicích odehrávaly první boje, okouzlila svět svými demokratickými a "západními" názory, se za tu dobu objevila na veřejnosti jen párkrát.

Stejně jako Asad. S proslovy ke svému národu nebo rozhovory, které odvysílá státní televize (jako tomu bylo ve čtvrtek večer), vystupuje vždy v rozmezí několika měsíců.

Syrský prezident nyní ve svém poselství potvrdil, že jeho armáda získala zbraně od Ruska. Má jít o část protiletadlového raketového systému S-300, jehož koupě byla dohodnuta už v minulosti.

Agentura Interfax s odvoláním na zdroj z ruského zbrojního průmyslu napsala, že rakety nebudou do Sýrie dodány dříve než na podzim. Dodávka ale prý bude závislá na vývoji situaci v Sýrii.

Podle dalšího dříve uzavřeného kontraktu by Rusko mělo Sýrii dodat také deset bojových letounů MiG-29. Poradce Vladimira Putina k tomu řekl, že Moskva má právo dodávat zbraně podle dohodnutého harmonogramu a že Rusko nedodává žádné systémy spadající pod mezinárodní zákaz.

Jurij Ušakov ale také zdůraznil, že pokud je mu známo, "nehodlá Moskva s Damaškem uzavírat smlouvy nové".

Prezidentem z vůle lidu

Situaci v Sýrii kromě mezinárodních společenství řeší také Teherán, který před dvěma dny hostil konferenci o Sýrii. Na čtyřicet delegátů se zde snažilo najít diplomatické východisko a urgovat zahájení národních rozhovorů mezi samotnými Syřany.

Jedním z hlavních požadavků syrské opozice je okamžitá rezignace Bašára Asada. Ten nastoupil do úřadu v roce 2000, po smrti svého otce Háfize Asada, který v zemi vládl téměř třicet let.

Nic takového se ovšem nechystá. Navíc v čase, kdy se Spojené státy spolu s Ruskem snaží uspořádat mírovou konferenci v Ženevě, to prý nepřipadá v úvahu, uvedl podle agentury AFP libanonské televizní stanici syrský ministr zahraničí Valíd Mualim.

"Jestli bude prezident Asad kandidovat potřetí v řadě? To záleží na podmínkách v roce 2014 a na vůli lidí. Pokud ho budou občané chtít, tak ano... Prezident Asad je se svým lidem v neustálém kontaktu," prohlásil Mualim.

Podle nejnovějších zpráv se nové boje mezi vládními a povstaleckými jednotkami odehrály u města Kusajr. Vojáci zde přepadli evakuační konvoj a zabili sedm lidí. Rebelové, kteří město ovládali více než rok, už vyslali tisíc nových bojovníků jako posily. Proti nim ale stojí dobře vyzbrojené jednotky syrské armády a také libanonského Hizballáhu.

Boje u hranic s Libanonem

Z města je po několikadenních silných bojích potřeba evakuovat 800 raněných. Aktivista Hádí Abdalláh sdělil, že byl v konvoji s evakuovanými civilisty, když na něj vojáci začali pálit ze zbraní a kulometů. "Ženy a děti skákaly z aut a utíkaly ve strachu pryč," popsal situaci. Při tomto útoku prý bylo zraněno 80 lidí.

Jeden z náletů na Kusajr prý zničil tamní nemocnici, takže ranění jsou ošetřováni v domě, v němž byla zřízena provizorní klinika. Lékaři ale nemají dostatek léků.

Kusajr leží v provincii Homs u hranice s Libanonem. Svou polohou je významný pro vládu i opozici – obě strany si chtějí zachovat přístup k hlavnímu tahu do Libanonu a vláda také k pobřežním oblastem, kde žijí její stoupenci ze sekty alávitů.

Povstalci údajně v minulých dnech museli vyklidit dvě třetiny města, ale stále drží centrum. Poprvé se podařilo do města dorazit tak velké skupině posil a opozice doufá, že za nimi budou následovat další bojovníci.