První setkání amerického prezidenta Baracka Obamy s kubánským vůdcem Raúlem Castrem od prosincového začátku sbližování vztahů obou zemí bude nejsledovanější událostí dvoudenního amerického summitu, který začíná v pátek v Panamě. Oba lídři by podle diplomatických zdrojů amerických médií mohli přijít s dalšími vstřícnými kroky. Zatímco Kuba chce být vyškrtnuta z amerického seznamu zemí podporujících terorismus, USA by rády, aby se jejich diplomaté mohli volně pohybovat po Kubě.

Spojené státy již několik měsíců usilují o znovuotevření své ambasády v Havaně a o úplné obnovení diplomatických vztahů. Kubánská delegace však při několika kolech dosavadních jednání na úrovni náměstků ministrů zahraničí dala najevo, že svolí s tímto plánem prosazovaným Obamou jen v případě, že Kuba zmizí ze zmíněného seznamu.

Šéf Bílého domu nařídil ministerstvu zahraničí přehodnotit, zda Havana stále na seznam patří, a jednou z možností podle světových tiskových agentur je, že by vyškrtnutí mohl Obama oznámit právě během summitu. Bude se však muset vyrovnat s nesouhlasem zvláště řady amerických republikánů, kteří prosazují co nejtvrdší postup vůči Kubě až do chvíle, než učiní podstatné reformy směrem k demokracii. 

USA by Castrův režim rády co nejdříve přesvědčily, aby umožnil volný pohyb amerických diplomatů po komunistické zemi, s níž nemají více než půlstoletí oficiální diplomatické vztahy. Případné otevření ambasád, jemuž stojí v cestě kubánská neochota umožnit diplomatům setkávání s obyvateli ostrova zastávajícími opoziční názory, se však podle vyjednávačů do summitu pravděpodobně nestihne a bude otázkou příštích týdnů.

V Panamě by se mohli vedle hlav států setkat i šéfové americké a kubánské diplomacie, což by bylo vůbec nejvyšší diplomatické jednání obou zemí za dlouhá léta.

Kuba od poloviny prosince, kdy Obama s Castrem po telefonickém jednání oznámili začátek nové éry ve vzájemných vztazích obou zemí, propustila desítky politických vězňů či zajatého Američana Alana Grosse, s dalšími vstřícnými kroky však dosud režim váhá. USA na druhé straně uvolnily omezení na dovoz některého zboží z Kuby a propustily trio vězněných Kubánců. 

Americká delegace pojede na kontinentální summit v době, kdy kvůli diplomatické roztržce s Venezuelou čelí dalšímu odlivu sympatií ze strany latinskoamerických zemí, v nichž vládne levice. Možné setkání Obamy s venezuelským prezidentem Nicolásem Madurem, který tvrdě kritizoval nedávné americké sankce vůči venezuelským představitelům kvůli potlačování opozice, patří k dalším očekávaným bodům summitu.

Obama začal návštěvu Latinské Ameriky v muzeu Boba Marleyho

Americký prezident Barack Obama přiletěl ve středu večer na pracovní návštěvu Jamajky, kde začíná jeho latinskoamerická cesta. Je první hlavou USA od roku 1982, která na tento ostrovní stát zavítala. Obama zahájil čtvrteční program zahájil netradičně - návštěvou muzea Boba Marleyho v centru Kingstonu.

Nejvyšší americký představitel řekl, že vždy byl velkým fanouškem tohoto světově proslulého jamajského zpěváka, skladatele a kytaristy, který dal život stylu reggae. "Mám stále všechna jeho alba," řekl Obama průvodkyni muzea v posledním jamajském obydlí umělce, který zemřel v květnu 1981 na rakovinu ve věku 36 let.

Obamu ve čtvrtek v jamajské metropoli Kingstonu ale čeká hlavně jednání s 15 členy Karibského společenství (CARICOM). Podle agentury AFP se jim bude snažit nabídnout americkou alternativu k levné venezuelské ropě.

Obama se prý bude vůdce karibských ostrovů rovněž snažit přesvědčit, že Washington se po dlouhé době bude v této chudé oblasti opět angažovat. Kromě ekonomických témat jsou na programu jednání také bezpečnostní otázky, uvedly světové agentury. 

Obama poté odcestuje do Panamy na americký summit, který začíná v pátek a při kterém se poprvé oficiálně setká se svým kubánským protějškem Raúlem Castrem.