Americký prezident Barack Obama v úterý oznámil nové sankce vůči zahraničním bankám, které pomáhají Íránu prodávat jeho ropu.

Tento krok podle něj dál zvýší tlak na Teherán, aby se podřídil mezinárodním závazkům v oblasti jaderné energie. Západ podezírá Írán z toho, že se tajně snaží vyrobit jadernou zbraň.

Opatření se týkají energetického, petrochemického a finančního sektoru. Spojené státy nově trestají jednu čínskou a jednu iráckou banku, které íránským finančním institucím pomáhaly obejít existující sankce.

Obama také rozšířil sankce týkající se nákupu a prodeje produktů íránského petrochemického průmyslu.

"Těmito kroky znovu potvrzujeme, že nám jde o to, aby íránská vláda nesla odpovědnost za své činy," řekl Obama.

Agentura AP napsala, že před blížícími se prezidentskými volbami se Obama snaží ukázat, že je vůči Teheránu dostatečně tvrdý. Podle jeho rivala, republikánského kandidáta Mitta Romneyho, tomu tak není.

Obamovo rozhodnutí předchází hlasování v Kongresu o nových sankcích určených k tomu, aby Írán zbavily dalších ropných příjmů.

Můžou přijít ještě tvrdší opatření

V prohlášení zveřejněném v úterý Obama oznámil, že Spojené státy jsou nadále odhodlány nalézt diplomatické řešení v diplomatickém konfliktu s Teheránem. Dodal nicméně, že Washington nemění postoj v tom, že chce, aby "íránská vláda zaplatila za své činy."

Obama podotkl, že pokud íránská vláda bude pokračovat ve svém vzdoru, nemělo by být pochyb o tom, že Spojené státy a jejich partneři budou i nadále prosazovat stále tvrdší protiopatření.

Podle agentury Reuters šéf Nadace pro obranu demokracií Mark Dubowitz zastává názor, že nové sankce omezí pokračující íránskou snahu obejít americké bankovní a ropné sankce. Podle něho jsou ale další sankční opatření stále nezbytná.